Aısı 316Ti östenitik paslanmaz çeliğin orbital TIG kaynak yöntemi ile kaynağında kök ve koruyucu gazın mikro yapı ve mekanik özelliklere etkisi
The effect of shielding and purging gas compositions on microstructure and mechanical properties of aisi 316Ti austenitic stainless steel welded by orbital gtaw
- Tez No: 625542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGEMEN SULUKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada AISI 316Ti östenitik paslanmaz çelik boruların Orbital TIG kaynak yöntemi kullanılarak kaynağı yapılmıştır. Kaynak esnasında koruyucu gaz olarak Varigon H5 ve Argon gazı, kök gazı olarak da Azot ve Varigon H5 gazları kullanılmıştır. Koruyucu ve kök gazlarının kaynak edilen östenitik paslanmaz çeliklerin mekanik özelliklerine etkisinin belirlenmesi amacıyla sertlik dağılımı, çekme mukavemeti deneyleri yapılmıştır. Mikro yapı karakterizasyonu gerçekleştirmek amacıyla da optik mikroskop kullanılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, kaynak esnasında uygulanan koruyucu ve kök gaz kompozisyonlarının kaynak edilen östenitik paslanmaz çeliğin hem mekanik hem de mikro yapı özelliklerini etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 316Ti austenitic stainless steel pipes were welded by using Orbital TIG welding method. Varigon H5 and Argon gases were used as the shielding gas and Nitrogen and Varigon H5 gases were used as the purging gas during the welding. Micro-hardness and tensile strength tests were performed to determine the effect of shielding and purging gases on the mechanical properties of welded austenitic stainless steels. An optical microscope was also used to perform microstructure characterization. As a result of experimental studies, it was obtained that the shielding and purging gas compositions applied during welding had an effect on both mechanical and microstructural properties of welded austenitic stainless steel.