Substitue anilin türevleri içeren oksim bileşikleri ve bazı metal komplekslerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of oxime compounds containing substituted aniline derivatives and their some metal complexes and investigation of their spectroscopic properties
  1. Tez No: 769291
  2. Yazar: TAŞKIN BASILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MACİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Oksim bileşikleri kimya, tıp, ezcacılık, ve askeri alanlar gibi birbirinden farklı geniş uygulama alanlarına sahip olması nedeniyle son yıllarda üzerine çok fazla çalışmaların yapıldığı bir bileşik sınıfı olmuştur. Özellikle yapılarında bulunan substitute grupların farklandıralabilir ve bu gruplara bağlı olarak kimyasal özelliklerinde meydana gelen değişimlerin incelenebilir olmaları oksim bileşikleri üzerine farklı çalışmaların yapılmasına olanak sağlamıştır. Aynı şekilde oksim bileşiklerinin bazı geçiş metalleri ile verdikleri komplekslerin kararlı yapıda olmaları da yapılan çalışmaların sayısını ve türünü çoğaltmıştır. Yapılan bu tez çalışmasında oksim sınıfına ait vic-dioksim bileşiklerinin farklı fenilamino bileşikleri ile reaksiyonları sonucunda beş farklı yeni oksim ligandları sentezlenmiştir. Bu ligandların Ni(II), Cu(II) ve Co(II) kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlenen ligand ve metal komplekslerinin yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen fenilamino glioksim türevi içeren vic-dioksim ligandlarının metanol, etanol gibi organik polar çözücülerde çözünürlüğünün yüksek olduğunun, buna karşılık komplekslerin çözünürlüğünün ise düşük olduğu belirlenmiştir. Komplekslerin erime noktasının sentezlenen ligandlara göre çok yüksek olduğu belirlenmiştir. Elementel analiz, spektroskopik yöntemler, ve manyetik moment analizi kullanılarak elde edilen sonuçlara göre sentezlenen Ni(II) ve Cu(II) kompleklerinin kare düzlem geometriye, Co(II) komplekslerinin ise oktahedral geometriye sahip oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oxime compounds have become a class of compounds on which a lot of work has been done in recent years, as they have wide application areas such as chemistry, medicine, pharmacy and military fields. In particular, the fact that the substituent groups in their structures can be differentiated and the changes in their chemical properties can be studied depending on these groups, allowing different studies to be carried out on oxime compounds. Likewise, the stable nature of the complexes of oxime compounds with some transition metals has expanded the number and type of studies. In this thesis, five different oxime ligands were synthesized as a result of the reactions of vic-dioxime compounds belonging to the oxime class with phenylamine compounds containing different phenoxy groups. Ni(II), Cu(II) and Co(II) complexes of these ligands were obtained. The structures of the synthesized ligand and metal complexes were elucidated by spectroscopic methods. As a result of the experimental studies, it was observed that the solubility of vic-dioxime ligands containing phenylamino derivatives is high in organic polar solvents such as methanol and ethanol, whereas the solubility of the complexes is low. It was determined that the melting point of the complexes was very high compared to the synthesized ligands. According to the results obtained by using elemental analysis, spectroscopic methods, and magnetic moment analysis, it was understood that the synthesized Ni(II) and Cu(II) complexes have square plane geometry and Co(II) complexes has octahedral geometry