Evaluating maritime intelligent transportation systems: The case of using electric ferries and renewable energy in Türkiye
Denizcilikte akıllı ulaşım sistemlerinin değerlendirilmesi: Türkiye'de elektrikli feribotlar ve yenilenebilir enerji kullanımı örneği
- Tez No: 769294
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, DOÇ. DR. OĞUZ ATİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Ulaşım, Marine, Marine Engineering, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
İklim değişikliği ve küresel ısınma günümüzdeki en büyük küresel sorunlardandır. Bunların etkileri tüm dünya üzerinde görülebilmektedir. Denizcilik sektörü, kıyı yapıları ve gemilerden yapılan Sera Gazı salınımları ile hem küresel çapta iklim değişikliği ve küresel ısınmaya katkıda bulunmakta, hem de yerel çapta hava ve deniz başta olmak üzere çevre kirliliği ile tüm yaşamı olumsuz etkilemektedir. Günümüzde tahrik teknolojileri baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Kara ulaşımında elektrikli araçlar artık sıkça dünya yollarında görülebilmektedir. Sadece otomobiller değil, özellikle taşımacılık sektöründe kullanılan kamyon ve otobüs gibi büyük araçlarda da elektrik tahrik sistemleri kullanılmaktadır. Bu teknoloji sadece çevreyi korumakla kalmamakta, aynı zamanda işletme maliyetlerini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile bu etkiler olumlu yönde daha da geliştirilebilmektedir. Denizcilik sektöründe bir fosil yakıt kullanan bir feribotun işletme maliyetlerinin önemli bir miktarının yakıt masrafı olduğu göz önüne alındığında, tam elektrik tahrik sistemli gemilerin sunduğu en önemli avantaj olan düşük işletme maliyetlerinin etkisi açıkça görülmektedir. Bu, fosil yakıt kullanan bir feribota oranla önemli oranda düşük yakıt ve işletme maliyeti anlamına gelmektedir. Bu doktora tez çalışması kapsamında Akıllı Ulaşım Sistemleri alanında ülkemizde yerli ve milli teknoloji ile ülkemiz imkan ve koşullarına uygun, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir denizcilik teknolojisi geliştirme hedefi bulunmaktadır. Bu kapsamda Türkiye özelinde tam elektrik tahrik sistemleri ile donatılmış feribotların ve yenilenebilir enerji sistemlerinin işletilmesi hususu multidisipliner yaklaşımla bilimsel açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate Change and Global Warming are among the most critical global problems today. Their effects can be seen all over the world. The maritime sector contributes to global Climate Change and Global Warming with greenhouse gas emissions from coastal structures and ships. At the local level, it also negatively affects all life with environmental pollution, especially air and sea. Today, drive technologies are developing at a dizzying speed. In land transportation, electric vehicles are frequently seen. Electric drive systems are used in automobiles and large vehicles such as trucks and buses, especially in the transportation sector. This technology not only protects the environment but also significantly reduces operating costs. With renewable energy sources, these effects can be further improved. Today, fuel costs make up a significant portion of the operating costs of a fossil fuel-powered ship. The most important advantages of full-electric ships over fossil fuel-powered ships are the significantly reduced operating costs and zero-emission operations. It was aimed to develop a feasible and sustainable maritime technology in Türkiye in the field of Intelligent Transportation Systems, with domestic and national technology suitable for the possibilities and conditions of Türkiye, within this dissertation. In this context, the case of operating full-electric propulsion ferries and taking advantage of renewable energy systems in Türkiye was evaluated with a multidisciplinary scientific approach.