Politik konjonktür teorileri; Geleneksel fırsatçı model Türkiye uygulaması
Political business cycle theories, traditional opportunistic model example of Türkiye
  1. Tez No: 769303
  2. Yazar: SELDA KONAK KURUÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BERBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Politik Konjonktür Dalgalanmalar teorisi analizlerinde beklentilerin kullanımı açısından iki farklı yaklaşım mevcuttur. Adaptif beklentileri kabul etmekle oluşturulan yaklaşımlar geleneksel yaklaşım olarak adlandırılırken rasyonel beklentileri dikkate alarak oluşturulan yaklaşımlar modern yaklaşımlar olarak bilinir. Her iki yaklaşımda kendi içinde Fırsatçı ve Partizan yaklaşım olmak üzere alt ayrımları mevcuttur. Fırsatçı modelde politikacılar, seçilme şanslarını artırmak amacıyla ekonomiyi kendi çıkarları doğrultusunda manipüle ederler. Seçimlerden önce toplam talebi artırıcı politikalar izlerken, seçimlerden sonra ortaya çıkan enflasyonist baskıları azaltıcı politika değişikliğine giderler. Partizan modelde esas olan destekleyici seçmen kitlesinin taleplerinin karşılanmasıdır. Politikacılar onlara yönelik politikalar uygulayarak oylarını kazanmaya çalışırlar. Bu politikaların uygulanması ise politik konjonktür dalgalanmalarına yol açmaktadır. Bu çalışmada politik konjonktür dalgalanmalar teorisi bağlamında Türkiye'de geleneksel fırsatçı modelin varlığı test edilmiştir. Bu doğrultuda, geleneksel model çerçevesinde, 2003-2019 yılları arasında yapılan 2007, 2011, 2015 ve 2018 genel seçimleri incelenmiştir. Çalışmada fırsatçı model için gayri safi yurt içi hasıla, cari transferler, işsizlik oranı, kamu harcamaları, para arzı, yurt içi krediler, kamu bankaları kredileri, enflasyon oranı çeyrek dönemlik verileri kullanılmıştır. Analiz kısmında Alesina, Cohen ve Roubini 'nin 1992 yılında OECD ülkeleri ve endüstriyel ülkeler için yaptıkları çalışmalarında kullandıkları otoregresif modelden faydalanılmıştır. Geleneksel fırsatçı modelin analizinden elde edilen bulgulara göre, milletvekili genel seçimlerinin kamu harcamaları, kamu bankaları kredileri, yurt içi krediler, M2 para arzı ve enflasyon üzerinde etki yarattığı görülmüştür. İncelenen diğer değişkenlerde genel seçimlerin, kullanılan değişkenler üzerinde politik konjonktür dalgalanmalar yarattığına ilişkin kanıtlara ulaşılamamıştır. Bu durum iktidar partisinin seçim dönemlerinde uyguladığı politikaların farklı olduğu, böylece politik konjonktür dalgalanmalarının oluştuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There are two different approaches to the use of expectations in the analysis of the Political Cycle Theory of fluctuations. Approaches created by accepting adaptive expectations are called traditional approaches, while approaches created by considering rational expectations are known as modern approaches. Both approaches have sub-divisions within themselves as Opportunistic and Partisan approaches. In the opportunistic model, politicians manipulate the economy for their own benefit in order to increase their changes of being elected. While following policies that increase aggregate demand before the elections, they make policy changes to reduce the inflationary pressures that arise after the elections. The main thing in the partisan model is to meet the demans of the supportive electorate. Politicians try to win their votes by implementing policies towards them. The implementation of these policies leads to political conjuncture fluctuations. In this study, the existence of the traditional opportunistic model in Turkey has been tested the context of the political business cycle theory. In this direction, the 2007, 2011, 2015 and 2018 general elections held between 2003-2019 were examined within the framework of the traditional model. In the study, quarterly data of gross domestic product, current transfers, unemployment rate, public expenditures, Money supply, domestic loans, inflation rate were used for the opportunistic model. In the analysis part, the autoregressive model used by Alesina, Cohen and Roubini in their work fo OECD countries and industrial countries in 1992. According to the findings obtained from the analyzes, it has been observed that the general election of the deputy had an impact on public expenditures, domestic credit, inlation, public bank loans, M2. This shows that the policies implemented by the ruling party during the election periods are different, thus, political business cycles ocur.