Tip 1 diabetes mellitus hastalarında insülin direncinin araştırılması ve diyabetin kronik komplikasyonları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of insulin resistance in patients with TYPE 1 diabetes mellitus and evaluation of its relationship with chronic complications of diabetes
  1. Tez No: 769304
  2. Yazar: BUKET DAĞGÖREN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ, UZMAN MUHAMMED MASUM CANAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Tip 1 diabetes mellitus (T1DM) hastalarında insülin direnci varlığının ve sıklığının estimated glucose disposal rate (eGDR) formülü kullanılarak saptanması ve diyabetin makrovasküler ve mikrovasküler komplikasyonlarla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza 1 Ocak 2022-30 Haziran 2022 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal EAH Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran T1DM tanılı 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Hastaların antropometrik, klinik ve biyokimyasal verileri kaydedilerek tanımlayıcı, kesitsel bir çalışma yapıldı. Hastalar diyabetik mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlar açısından tarandı. eGDR bel çevresi ve eGDR bel-kalça oranı formülü ile insülin direncini belirlemek amacıyla hipertansiyon, HbA1c, bel çevresi ve bel-kalça oranının kullanıldığı eGDR değerleri hesaplandı. eGDRbç ve eGDRbko düzeyleri ile mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 159 T1DM'li hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 34,14±11,48 yıl olup %52,22'si kadın, %47,8'i erkektir. Hastaların diyabet tanısı aldığı andan itibaren geçen süre ortalaması 11,53±8,88 bulunmuştur. MS prevalansı IDF kriterleri ile değerlendirildiğinde %22'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to determine the presence and frequency of insulin resistance in patients with type 1 diabetes mellitus (T1DM) using the estimated glucose disposal rate (eGDR) formula and to evaluate the relationship of diabetes with macrovascular and microvascular complications. Materials and Methods: Patients over the age of 18 with a diagnosis of T1DM who applied to the Şişli Hamidiye Etfal EAH Endocrinology and Metabolism Diseases polyclinic between January 1, 2022 and June 30, 2022 were included in our study. A descriptive cross-sectional study was performed by recording the anthropometric, clinical and biochemical data of the patients. The patients were screened for diabetic microvascular and macrovascular complications. With the eGDR waist circumference and eGDR waist-hip ratio formula, eGDR values using hypertension, HbA1c, waist circumference and waist-hip ratio were calculated to determine insulin resistance. The relationship between eGDRbç and eGDRbko levels and microvascular and macrovascular complications was evaluated. Results: 159 patients with T1DM were included in our study. The mean age of the patients was 34.14±11.48 years, with 52.22% female and 47.8% male. The mean time elapsed since the patients were diagnosed with diabetes was 11.53±8.88. The prevalence of MS is 22%. While the mean was 5.86±2.57 mg/kg.min in the MS group and 8.1±1.53 mg/kg.min. in the non-MS group, the difference between the groups was statistically significant.