COVİD-19 tanısı konmuş hastaların oral hijyen alışkanlıklarındaki değişimlerin ve sebeplerinin incelenmesi
Examination of changes in oral hygiene habits and their causes of patients diagnosed with COVİD-19
- Tez No: 769323
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BODUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 tanısı nedeniyle ev izolasyonunda bulunan hastaların karantina sürecinde mevcut oral hijyen alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik olup olmadığını ve olduysa sebeplerini incelemektir. Ek olarak, araştırmada yer alan bireylerin ağız sağlığı ile COVID-19 enfeksiyonu arasında bir ilişki olup olmadığı hakkındaki görüşlerini tespit etmektir. Araştırmamız, filyasyon ekibi tarafından evlerinde ziyaret edilen COVID-19 tanısı konmuş beş yüz hasta üzerinde ekipte yer alan bir araştırmacı (B.İ) tarafından yüz yüze yöneltilen anket sorularının cevaplanması şeklinde yapılmıştır. Hastaların sistemik hastalıklarını, COVID-19 semptomlarını ve mevcut oral hijyen alışkanlıklarını tespit etmeye yönelik sorular sorulmuştur. Ek olarak ağız sağlığı ve COVID-19 enfeksiyonu arasında bir ilişki olup olmadığı hakkındaki fikirleri de kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is any change in the existing oral hygiene habits of the patients who are in home isolation due to the diagnosis of COVID-19 during the quarantine period, and if so, the reasons. In addition, it is to determine the opinions of the individuals involved in the research about whether there is a relationship between oral health and COVID-19 infection. Our research was carried out in the form of answering face-to-face survey questions directed by a researcher (B.İ) in the team on five hundred patients diagnosed with COVID-19, who were visited at their homes by the filiation team. Questions were asked to identify the patients' systemic diseases, COVID-19 symptoms and current oral hygiene habits. In addition, their opinions on whether there is a relationship between oral health and COVID-19 infection were also recorded.