Fen bilimleri öğretiminde eğitsel oyun içerikli çalışmaların incelenmesi: Bir meta-sentez çalışması
Examining studies containing educational game in science teaching: A meta-synthesis study
- Tez No: 769341
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER BİRİNCİ KONUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Türkiye'de fen bilimleri öğretiminde eğitsel oyun yönteminin uygulanmasına yönelik yapılmış yüksek lisans tezi, doktora tezi ve makalelerin belirli ölçütlere göre analiz edilerek genel durumunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada meta-sentez yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen anahtar sözcüklerle ulaşılan fen bilimleri öğretiminde eğitsel oyun yönteminin etkisini araştıran deneysel-yarı deneysel, nicel yöntem ve karma yöntemi kullanan 48 yüksek lisans tezi, 7 doktora tezi ve 42 makale bu çalışmanın veri kaynağını oluşturmaktadır. Bu tez ve makaleler belirlenen temalar üzerinden incelenmiştir. Çalışmalar içerisinde en çok çalışma yüksek lisans düzeyinde ve 2019 yılında yapılmıştır. Eğitsel oyunların kullanıldığı örneklem grubunu en çok 7.sınıf öğrencileri oluştururken, örneklem grubunun büyüklüğü (50-100) kişi aralığında oluşmaktadır. Çalışmaların yayın türü içerisinde uygulama süresi en fazla (4-7) hafta aralığında olan çalışmalar sürmüştür. Çalışmalarda en çok nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve araştırma deseni olarak deneysel desen tercih edilmiştir. Analizi yapılan çalışmalarda en çok“Canlılar ve Yaşam”öğrenme alanında, veri toplama aracı olarak daha çok“Başarı Testleri”kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlara dayalı olarak konuyla ilgili çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the general status of the studies conducted by examining and analyzing master's thesis, doctoral thesis and articles on the application of the educational game method in science teaching in Turkey. Meta-synthesis method was used in the study. The data source of this study is 48 master's theses, 7 doctoral dissertations and 42 articles using experimental-semi-experimental, quantitative methods and mixed methods, which investigate the effect of educational game method in science teaching, reached with the determined keywords. These thesis and articles were examined through the determined themes. Among the studies, the most studies were carried out at the graduate level in 2019. While the 7th grade students constitute the sample group the most, the size of the sample group consists of (50-100) people. Among the publication types of the studies, the studies with a maximum (4-7) week period of implementation continued. The most quantitative research method was used in the studies and the experimental design was preferred as the research design. In the analyzed studies,“Living and Life”was mostly done in the learning field, while“Achievement Tests”were used as a data collection tool. In the light of the discussions and conclusions based on the data obtained at the end of the research, necessary suggestions were presented to those who will carry out related or similar studies.