Kafkas Müslümanları idaresi'nin Azerbaycan toplumunun dini hayatındaki rolü
The role of the Caucasian Muslims administration in the religious life of Azerbaijani society
  1. Tez No: 769354
  2. Yazar: AYTAJ ASLANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı Kafkas Müslümanları İdaresi'nin Azerbaycan toplumuna yönelik faaliyetlerini tespit edip cemiyetin dini yaşamındaki rolünü incelemektir. Araştırma girişle birlikte iki bölümden ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde Azerbaycan halkının dini yapısının oluşmasında önemli olan etmenler ve devletin dini alandaki politikasının yürürlüğe girmesi için tesis ettiği kurumlar hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde Kafkas Müslümanları İdaresi'nin devletle ilişkisi, Anayasa gereğince hak ve vazifeleri araştırılmıştır. Bunlarla birlikte Azerbaycan devletinin dini topluluklara desteği, din eğitimi ile ilgili konulara vurgu yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise Kafkas Müslümanları İdaresi'nin kuruluş tarihçesi, idari yapısı hakkında bilgi verilmiş ve toplumun dini hayatına katkı sağlamak için gösterdiği hizmetler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the activities of the administration of Caucasian Muslims towards the Azerbaijani society and to examine its role in the religious life of the society. The research consists of two parts, with an introduction and a conclusion. In the first part of the research, Information about Important factors in the formation of the religious structure of the Azerbaijani people and the institutions created by the state for the implementation of religious policy. In the second part of the thesis, information was provided about the date of establishment and the administrative structure of the Caucasian Muslim Administration, and the services it showed to contribute to the religious life of the community were also researched.