Çevrimiçi ödevlerin önceki başarılar öz-yeterlik sorumluluk motivasyon ve akademik başarı bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of online homework in terms of prior success self-efficacy responsibility motivation and academic success
  1. Tez No: 769362
  2. Yazar: CEYLA ODABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencilerinin çevrimiçi ödev performanslarının önceki başarıları, öz-yeterlik inançları, sorumluluk algıları, motivasyon düzeyleri ve akademik başarıları bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma karma yöntem araştırma modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için yapısal eşitlik modellemesi (YEM) kullanılmıştır, nitel boyutunda ise görüşme yöntemi belirlenmiştir. Nicel veriler SmartPLS programı ile analiz edilmiş ve sonuçlar raporlanmıştır, nitel veriler ise içerik analizi yapılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda, nicel verilerin analiz edilmesiyle öğrencilerin giriş notları ile çevrimiçi ödev performansları, öz-yeterlik inançları ve sorumluluk algısı arasında ve öğrencilerin çevrimiçi ödev performansları ile öz-yeterlik inançları, sorumluluk algısı, akademik başarı ve motivasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Öz-yeterlik inançları ile sorumluluk algısı ve akademik başarı arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğrencilerin sorumluluk algısı ve motivasyon düzeyleri ile akademik başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı araştırmanın nicel boyutunda elde edilen sonuçlar arasındadır. Nitel veriler incelendiğinde elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin giriş sınav notları, çevrimiçi ödev performansları, öz-yeterlik inançları ve sorumluluk algısı üzerinde etkilidir. Benzer şekilde, öğrencilerin çevrimiçi ödev performansları öz-yeterlik inançları, sorumluluk algısı, akademik başarı ve motivasyon üzerinde genel olarak olumlu yönde etkilidir. Öz-yeterlik inançlarına dair öğrenci görüşleri incelendiğinde ise genel olarak yüksek öz-yeterlik inançlarına sahip olmak diğer değişkenler üzerinde olumlu yönde etkilidir. Sorumluluk algısı ve motivasyon düzeyi ile ilgili öğrenci görüşleri incelendiğinde sorumluluk algısı ve motivasyon düzeyi yüksek olan öğrencilerin akademik başarılarının daha yüksek olduğu görüşüne sahip oldukları sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed at analyzing online homework performances of the students in Higher School of Foreign Languages in terms of their prior success, self-efficacy beliefs, perceived responsibility, motivation and academic success. The study was conducted with mixed method approach. In the quantitative aspect of the study in order to determine the relationship between the variables structural equation modelling (SEM) was used, in the qualitative aspect, interview technique was used. Quantitative data were analyzed with SmartPLS program and the results were reported, qualitative data were analyzed with content analysis method. As a result of the study, with the analysis of the quantitative data it was concluded that there is no statistically significant relationship between students' prior success and online homework performances, self-efficacy beliefs and perceived responsibility and there is no statistically significant relationship between students' online homework performances and their self-efficacy beliefs, perceived responsibility, motivation and academic success. It was concluded that there is a statistically significant relationship between students' self-efficacy beliefs and their perceived responsibility and academic success. According to the findings obtained with the analysis of the qualitative data, students' prior success is effective on students' online homework performances, self-efficacy beliefs and perceived responsibility. Similarly, students' online homework performances are effective on their self-efficacy beliefs, perceived responsibility, academic success and motivation. According to the analysis of the students'views about self-efficacy beliefs, in general having high self-efficacy beliefs are effective on other variables. According to the analysis of students'views about perceived responsibility and motivation, it was concluded that students think that they are more successful when they have high levels of motivation and perceived responsibility.