14-16 yaş arası erkek hentbolcularda kuvvet-koordinasyon ve teknik çalışmalarının hedefe atış isabet oranına etkisi
Comparison of strength-coordination and technical studies andshooting accuracy of MEN aged 14-16
- Tez No: 769431
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHİBE AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, 14 - 16 yaş arası erkek hentbolcularda kuvvet-koordinasyon ve teknik çalışmalarının, atış isabet oranları üstündeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya; yaşları 14-16 arası olan,Selçuklu Belediye spor kulübünde aktif olarak hentbol branşı ile uğraşan, deney1 (teknik) ve deney 2 (kuvvet-koordinasyon) grubu olarak toplam 22 sporcu gönüllü olarak katılmıştır.Çalışmada; kilo.boy, dikey sıçrama testi, sağlık topu fırlatma,20 metre sürat, 30 saniye şınav testi ve şut isabet testi ölçümleri (Pilça 2017) alınmıştır. Elde edilen verilerin istatistiki analizlerin yapılmasında SPSS paket programı kullanılmıştır. Gruplara ait verilerin homojenlik ve varyansları test edilmiş, tekrarlatan ölçümler için Samples t test uygulanmıştır. Teknik grubunun 30 saniye şınav ölçümlerinde anlamlı bir farklılık bulunmazken, kuvvet gruplarının ilk ve ikinci 30 Saniye Şınav ölçümlerinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Teknik grubun bir ve ikinci şut isabeti ölçümlerinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık görülürken, kuvvet grubunun bir ve ikinci şut isabeti ölçümlerinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Elde edilen bulgular sonucunda kuvvet-koordinasyon antrenmanlarıyla şut isabeti arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Teknik antrenmanların ise şut isabetini olumlu etkilediği, teknik antrenman yapan sporcuların şut isabetinin arttığı sonucuna varılmıştır. Yapılan kuvvet-koordinasyon çalışmalarının atış isabet oranına doğrudan bir etkisi bulunmazken dolaylı yoldan sporcunun diri olması ve maç boyu atış yapacak kondisyonu kendisinde bulması açısından önemlidir. Sonuç olarak: hentbolde şut isabetine kuvvet-koordinasyon antrenmanlarının doğrudan etkisinin olmadığı, teknik antrenmanlarının etkisinin daha yüksek olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of Force-Coordination and Technique studies on shot hit rates in male handball players aged 14-16. A total of 22 athletes, aged between 14 and 16, who are actively involved in handball in the Seljuk Municipality sports club, as experiment 1 (technical) and experiment 2 (force-coordination) groups participated voluntarily. Weight, Height, Vertical Jump Test, medicine ball throwing, 20 meters speed, 30 seconds push-up test and Shot Accuracy test measurements(Pilça 2017) were taken. SPSS package program was used for statistical analysis of the obtained data.The homogeneity and variance of the data belonging to the groups will be tested, and Samples t-testwas applied for repetitive measurements. While there was no significant difference in the 30-secondpush-up measurements of the technical group, a statistically significant difference was found in the firstand second 30-second push-up measurements of the strength groups. Finally, there was a statistically significant difference in the first and second shot accuracy measurements of the Technical group, while there was no statistically significant difference in the first and second shot hit measurements of the Force group As a result of the findings, no relationship was found between strength-coordination training and shooting accuracy. It has beenconcluded that technical training has a positive effect on the shootingaccuracy, and the shooting accuracy of the athletes who do technical training increases. While the ForceCoordination studies do not have a direct effect on the shot hit rate, it is important indirectly for the athlete to be alive and to find the condition to shoot throughout the match. As a result: it has been revealed that strength-coordination training does not have a direct effect onshooting accuracy in handball, but the effect of technical training is higher.