Ali Süha Delilbaşı'nın edebi çalışmaları üzerine bir inceleme
A study on Ali Süha Delilbaşı's literary studies
- Tez No: 769430
- Danışmanlar: DOÇ. SERAP ASLAN COBUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ali Süha Delilbaşı, Fecr-i Âti topluluğunun temsilcilerindendir. İkinci Gençlik adıyla bir romanı, Kaybolan Ses adıyla da bir tiyatro eseri bulunmaktadır. Bunların yanında yazarın Fransızcadan tercüme ettiği birçok eseri vardır. Telif ve çeviri eserlerinden ayrı olarak birçok dergi ve gazetede yazıları bulunan Ali Süha Delilbaşı, hemen her türde eser vermiş bir sanatçıdır. Bu tezde Ali Süha Delilbaşı'nın hayatının bilinmeyen yönleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Yazarın, ailesiyle ilgili bilgiler araştırılmış, bilhassa eşi Mediha Güzin hakkında önemli bulgular elde edilmiştir. Mesleki ve siyasi hayatında sağladığı başarılar aydınlatılmış, doğum ve ölüm bilgilerindeki bulanıklık giderilmiştir. Edebî kişiliği ayrıntılı olarak ele alınarak, söyleşi, röportaj ve hatırat gibi birinci elden kaynaklarla yazarın edebî fikir ve düşünceleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Çalışmada, Delilbaşı'nın İkinci Gençlik ve Kaybolan Ses adlı eserleri tematik olarak incelenmiş, dergi ve gazete sayfaları arasında kalan edebî yazıları birçok dergi ve gazete taranarak tespit edilmiş ve daha sonra bunlar tasnif edilerek tahlil edilmiştir. Böylelikle yazarın Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı arasında yazmış olduğu edebî yazılarının tümü incelenerek Yeni Türk Edebiyatı araştırmacılarının dikkatine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ali Süha Delibaşı is the representative of the Fecri Âti society. He is the author of the novel İkinci Gençlik and the owner of the Kaybolan Ses theater. Furthermore, the author has many works that he has translated into French. Ali Süha Delibaşı, who has written in numerous magazines and newspapers aside from his novels and translation works, is an artist who has given almost all kinds of work. In this thesis, the unknown aspects of Ali Süha Delilbaşı's life are revealed. Research has been conducted on the author's family, with especially important findings about his wife, Mediha Güzin. The achievements of his professional and political life have been illuminated, and the blurring of birth and death information has been corrected. By taking into consideration his personality in literature in detail, his literary ideas and opinions have been illuminated with first-hand sources such as his words, interviews and memoirs. In this thesis, the works of Delibaş, known as İkinci Gençlik and Kaybolan Ses, are examined as thematic texts, the literal texts appearing in magazines and newspapers detected by scanning many magazines and newspapers, and then they are analyzed by classifying. As a result, all of the author's literal texts, which are written between Servet-i Fünun and Turkish Literature of the Republic Period, have been detected and presented to the attention of New Turkish Literature researchers.