Investigation of the effects of supply chain management strategies on business performance
Tedarik zinciri yönetim stratejilerinin firma performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 769514
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA EREN AKYOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Supply chain is a network that consists of manufacturers, suppliers, customers, logistics and distribution systems, and the relationships between them. It includes processes from the manufacturer to the end-user. Supply chain management helps make decisions on which product will be produced, when the proper timing for the manufacturing is, when it will be sold, and which material will be stocked in what quantity. This study mainly focuses on the supply chain management strategies and their possible effects on the company performance for an industrial cluster region in located Izmir/Turkey. At the beginning of the research a comprehensive literature review is presented. Afterwards, importance of the supply chain network is given. Then, main supply chain management strategies of customer integration, supplier integration, internal integration and information-communication technologies are discussed in detail. In this thesis, a comprehensive supply chain questionnaire is conducted with 223 companies to investigate the effects of supply chain management strategies on firm performance. Firm performance contains operational and financial performance. Cronbach's alpha method within the SPSS software is used for reliability analysis. Structural equation modelling (SEM) method is applied via IBM Amos software to the collected data set. Then, results are evaluated in terms of data validity, normality and significance. The findings indicate significant relationship between the firm performance and exogenous latent variables of supplier integration, internal integration, information-communication technologies as the significance factor is comparatively lower than 0.05. Information and communication technologies has the most dominant impact on the firm performance with β1 = 0.852.
Özet (Çeviri)
Tedarik zinciri üreticiler, tedarikçiler, müşteriler, lojistik-dağıtım sistemleri ve bunlar arasındaki ilişkilerden oluşan bir ağdır. Üreticiden son kullanıcıya kadar olan tüm süreçleri içerir. Tedarik zinciri yönetimi, hangi ürünün üretileceğine, üretim için doğru zamanın belirlenmesine, ürünün ne zaman satılacağına ve hangi malzemenin hangi miktarda stoklanacağına karar verilmesine yardımcı olur. Bu çalışma, temel olarak tedarik zinciri yönetimi stratejilerine ve bunların İzmir/Türkiye' de konumlanan bir endüstriyel kümelenme bölgesi için firma performansı üzerindeki olası etkilerine odaklanmaktadır. Araştırmanın başında kapsamlı bir literatür taraması sunulmuştur. Daha sonra tedarik zinciri ağının önemine değinilmiştir. Ardından ana tedarik zinciri yönetimi stratejileri olan tedarikçi entegrasyonu, müşteri entegrasyonu, iç entegrasyon ve bilgiiletişim teknolojileri ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Bu tezde, tedarik zinciri yönetimi stratejilerinin firma performansı üzerindeki etkilerini araştırmak için 223 firma ile kapsamlı bir tedarik zinciri anketi yapılmıştır. Firma performansı operasyonel ve finansal performansı içermektedir. Güvenirlik analizi için SPSS yazılımı içerisinde yer alan Cronbach alpha yöntemi kullanılmıştır. Toplanan veri setine IBM Amos yazılımı aracılığıyla yapısal eşitlik modellemesi (YEM) yöntemi uygulanmıştır. Daha sonra sonuçlar veri geçerliliği, normallik ve anlamlılık açısından değerlendirilmiştir. Bulgular, anlamlılık değerlerinin 0.05'ten küçük olması nedeniyle tedarikçi, iç ve bilgi-iletişim teknolojileri entegrasyonlarının firma performansı üzerinde önemli etkisi olduğunu göstermektedir. Bilgi ve iletişim teknolojileri β1 = 0.852 değeri ile firma performansı üzerinde en baskın etkiye sahiptir.