10 haftalık karate antrenman programının özgüven üzerine etkisi
The effect of 10 weeks of karate training program on self-confidence
  1. Tez No: 769553
  2. Yazar: ALİ ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM CİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, karate sporunun özgüven üzerine olan etkisi ve 10 haftalık karate antrenman programının özgüven üzerinde yarattığı değişimlerin incelenmesi esas alınmıştır. Araştırmaya 164 kişi deney (yaş ortalaması 12,04±0,81 yıl) ve 164 kişi kontrol grubu (yaş ortalaması 12,23±0,77 yıl) olmak üzere toplamda 328 kişi dahil edilmiştir. Deney grubu katılımcıları 1 yıldır aktif olarak karate yapan sporcu grubundan oluşurken, kontrol grubu katılımcıları herhangi bir spor dalıyla uğraşmamış ve düzenli olarak herhangi bir fiziksel aktiviteye tabii tutulmamış bireylerden oluşmaktadır. Deney grubu sporcularına karate antrenman programının hazırlık ve uygulama aşamasında branşın gerektirdiği tekniksel, taktiksel ve fiziksel amaçlar, çocukların gelişim özelliklerine uygun olacak şekilde planlanmış olup bu program 10 hafta (120 dak/gün, 3 gün/hafta) boyunca uygulanmıştır. Araştırma deneysel tarama modeli kullanılarak, kontrol gruplu ön test-son test modeline göre desenlenmiştir. Araştırma öncesinde kullanılan özgüven anketi her iki gruba da 10 haftalık sürecin hem öncesinde hem de sonrasında uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ikinci bölümde ise“Özgüven Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Niceliksel iki bağımsız değişken arasındaki farkın analizi için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında ANOVA (F) testi kullanılmıştır. Ayrıca ön test-son test ölçümleri arasındaki fark için bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, özgüven düzeyi deney ve kontrol gruplarında cinsiyet ve yaşa göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir (p>0,05). Araştırmaya katılan katılımcıların özgüven testi toplam puanları ve alt boyutlarına göre ön test puanlarının gruplar bakımından karşılaştırılması sonucunda; tüm ölçümlerde deney grubu özgüven puanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç olarak, karate sporu yapan çocukların özgüven seviyelerinin karate sporu yapmayan çocuklara göre daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilerek, karate sporu yapmanın özgüveni geliştirdiği yapılan çalışma sonucunda ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, effect of karate sport on self confidence and the change on self confidence created after 10 weeks of karate training program are investigated. Totally 328 volunteer participate in the research, 164 of them take part in the test group (the average age is 12.04±0.81) and the remaining 164 volunteer take part in the control group (the average age is 12.23±0.77). While the test group is composed of participants that have been doing karate sports actively for 1 years, the participants in the control group have never done any kind of sports and haven't been subjected to regular physical exercise before. Technical, tactical and physical goals which is required by karete branch is planned according to the developmental properties of children and this program is applied to the test group throughout 10 weeks (120min/day, 3day/week) in the preparatory and application phase of karate training program. The research is formed by using experimental screening model and designed according to pre-test/post-test model. The self-confidence questionnaire is applied to both groups before and after 10 weeks of karate training. The questionnare used in the research consists of 2 parts. In the first section“Personel Information Form”created by researcher and in the second section“Self-confidence Scale”is used. Data obtained from the research was analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social sciences) for Windows 25.0 program. For the analysis of difference between two quantitative, independent variable; independent sample t test and to compare more than two groups, ANOVA (F) test was used. Also to analyze the difference between pre-test, post-test measurements; sample t test was used. According to the results, self-confidence levels did not show meaningful difference in between test and control groups adjusted for age and gender (p>0,05). When the participant's total scores and pre-test scores regarding sub-dimensions were compared in between control and test groups, in all measurements test group self-esteem scores were detected higher in comparison with control group (p0,05). As a result of the study, children who are doing karate sport have higher self-confidence levels as compared to children who are not and doing karate sport is improving self-confidence levels.