Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı COVID kliniğinde yatan hastalarda COVID-19 enfeksiyonunun plazma aterojenite indeksi üzerine etkisi ve plazma aterojenite indeksinin hastalık şiddeti ile korelasyonu
The effect of COVID-19 infection on plasma atherogenity index and the correlation between plasma atherogenity index and COVID-19 severity in patients who were admitted to Ankara University, Faculty of Medicine, İbn-i Sina Hospital, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology COVID Clinic
  1. Tez No: 769563
  2. Yazar: ESLEM KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Covid Kliniğinde yatan hastalarda COVID-19 enfeksiyonunun Plazma Aterojenite İndeksi (PAİ) üzerine etkisi ve PAİ'nin hastalık şiddeti ile ilişkisini değerlendirmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif bir araştırma olup Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi 01.02.2020- 28.02.2022 tarihleri arasında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Covid kliniğinde takip edilen SARS-CoV-2 vakalarını içermektedir. Hastaların demografik özellikleri, klinik verileri, ilaç geçmişleri, Polymerase Chain Reaction (PCR) sonuçları, bilgisayarlı tomografi görüntüleri ve raporları, total kolesterol, High density lipoprotein-Cholesterol (HDL-K), Low density lipoprotein-Cholesterol (LDL-K), trigliserit düzeyleri hastane sisteminden taranmıştır. Hastaların kan tetkikleri enfeksiyon tanısı almadan önceki son 1 yıl içinde ölçülen lipid parametreleri (total kolesterol, trigliserit, LDL-K ve HDL-K) ile enfeksiyon tanısı aldıktan sonraki ilk 24 saatteki lipid parametrelerini içermektedir. Bu taranan değerler ile PAİ plazma trigliserit düzeyinin HDL-K düzeyine oranının 10 tabanında logaritması [log (TG/HDL-K) oranı] olarak hesaplandı. Enfeksiyon öncesi ve enfeksiyon sırasındaki PAİ'leri birbiri ile karşılaştırılarak COVID-19 enfeksiyonunun etkisi değerlendirildi. Aynı zamanda hastalık şiddeti ile PAİ arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için hastalar Dünya Sağlık Örgütü kritik hastalık tanımından yararlanılarak sınıflandırılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya 117'si (%52) kadın, 108'i (%48) erkek toplam 225 COVID-19 hastası dahil edilmiştir. Hastaların yaşları 18 ile 89 yaş aralığında değişmektedir. Yaş ortalaması 56,83'dür. Hastalık öncesi ve hastalık sırasındaki total kolesterol, LDL-K, HDL-K, trigliserit ve PAİ değerlerinin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of COVID-19 infection on Plasma Atherogenicity Index (PAI) and the relationship of PAI with disease severity in patients hospitalized in the Covid Clinic of Infectious Diseases and Clinical Microbiology Department of Ankara University Faculty of Medicine İbn-i Sina Hospital. Materials and Methods: Our study is a retrospective study and includes SARS-CoV-2 cases followed in the Covid clinic of the Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology between 01.02.2020 and 28.02.2022 at Ankara University Faculty of Medicine İbn-i Sina Hospital. Demographic characteristics, clinical data, drug histories, Polymerase Chain Reaction (PCR) results, computed tomography images and reports, total cholesterol, HDL-C, LDL-C, triglyceride levels of the patients were scanned from the hospital system. The blood tests of the patients included the lipid parameters (total cholesterol, triglyceride, LDL-C and HDL-C) measured in the last 1 year before the diagnosis of infection and the lipid parameters in the first 24 hours after the diagnosis of infection. With these scanned values, PAI was calculated as the base 10 logarithm of the ratio of plasma triglyceride level to HDL-C level [log (TG/HDL-C) ratio]. The effect of COVID-19 infection was evaluated by comparing the PAIs before and during infection with each other. At the same time, in order to evaluate the relationship between disease severity and the PAI, patients were evaluated by classifying them using the World Health Organization definition of critical illness. Results: A total of 225 COVID-19 patients, 117 (52%) female and 108 (48%) male, were included in the study. The ages of the patients ranged from 18 to 89 years. The average age was 56.83. Total cholesterol, LDL-C, HDL-C, triglyceride and PAI values were compared before and during the disease.