Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde perioperatif antibiyotik profilaksi uygulamalarının kılavuzlara uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the guideline appropriateness of the perioperative antibiotic prophylaxis in Medical Faculty of Ankara University hospital
- Tez No: 443668
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: Profilaksi, belli bir hastalığın veya hastalıkla ilgili sürecin gelişiminin engellenmesi olarak tanımlanmaktadır. Cerrahi profilaksi ise, postoperatif dönemde enfeksiyonlara bağlı olarak morbidite ve mortaliteyi engellemeye yönelik antibiyotik kullanımı olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Cerrahi Kliniklerinde elektif yapılan operasyonlarda cerrahi profilaksi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Materyal ve Metod: Bu tezin amacı hastanemizde uygulanan cerrahi profilaksinin akılcı antibiyotik kullanımı ilkeleri doğrultusunda kılavuzlara uygunluğunu değerlendirmektir. Bu çalışma kapsamında Ankara Üniversitesi Hastanesi'nde opere edilmiş, sorgulanan verilerin tamamına ulaşılabilen erişkin hastalar (n=303) çalışmaya dahil edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda bulunan 303 vakanın 108 tanesinde (%35,6) uygun profilaksi yapılmıştır. İbn-i Sina ve Cebeci Hastanesi'nde cerrahi prosedür uygulayan bölümlerin antibiyotik profilaksi uygulaması konusundaki yaklaşımları incelendiğinde, göğüs cerrahisi 5 vakanın 4'ünde (%80) doğru profilaksi uygulayarak en başarılı profilaksi uygulaması yapan klinik olmuştur. Beyin ve Sinir Cerrahisi ise 24 vakanın hiçbirinde (%,0) uygun profilaksi uygulamamıştır. Tartışma: Çalışmamız, cerrahi antibiyotik profilaksisinin uygunluğu konusunda insiyatiflerin cerrahi branş hekimlerine bırakılmasının, CAP uygunluk oranının düşük olmasına yol açtığını düşündürmektedir. Sonuç olarak, cerrahi antibiyotik profilaksisi konusunda düşük uygunluk oranı nedeniyle önerimiz, cerrahi profilakside cerrahlar ve enfeksiyon hastalıkları konusunda ihtisas yapmış hekimlerin birlikte ekip çalışması uygulaması ile profilaksiye karar vermeleri gerektiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Prophylaxis is defined as preventing the development of a disease or disease-related processes. The surgical prophylaxis is defined as the use of antibiotics in order to prevent morbidity and mortality due to infections in the postoperative period. In this study; surgical prophylaxis in elective operations which performed Ankara University Medical Faculty Hospital were evaluated retrospectively. Material and Method: The aim of this study; surgical prophylaxis of our hospital is to evaluate the compliance with the guidelines. In this study; 303 patients who had operated at Ankara University Medical Faculty Hospital were included. Result: In our study of 303 cases, 108 of them (35.6%) have been appropriate prophylaxis. thoracic surgery clinic; 4 of 5 cases (80%) making the correct surgical prophylaxis, which has been the most successful prophylaxis clinical practice. Neurosurgery clinic made appropriate prophylaxis in none of the 24 cases (%, 0). Conclusion: Our study suggest that; when the surgical antibiotic prophylaxis is left to the discretion surgical medical specialties; surgical antibiotic prophylaxis compliance rate is low.. As a result, we recommend because of the low compliance rate in surgical antibiotic prophylaxis, surgeons and physicians have a specialization in infectious diseases should work together when deciding surgical prophylaxis.