Pelvik muayene sırasında ağrı ve anksiyete yönetiminde sanal gerçekliğin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of virtual reality on pain and anxiety management during pelvic examination
- Tez No: 769586
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Pelvik muayene esnasında ağrı ve anksiyete yönetiminde sanal gerçekliğin etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilen çalışma, randomize kontrollü deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Gereç-Yöntem: Araştırmanın örneklemini, Kasım 2021- Şubat 2022 dönemi içinde gebelik dışı şikayetlerle Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Polikliniklerine başvuran, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve doktor tarafından pelvik muayene uygun görülen 128 kadın (64 deney, 64 kontrol grubu) oluşturdu. Deney grubuna alınan kadınlara muayene esnasında sanal gözlük ile rahatlatıcı görüntüler ve seslerin bulunduğu videolar izletilirken, kontrol grubuna rutin bakım uygulandı. Veri toplamak için muayene öncesi ve sonrasında Durumluk Kaygı Ölçeği, Görsel Kıyaslama Ölçeği (Anksiyete) kullanıldı. Muayene esnasında kadınların muayeneye tepkileri, sözel olmayan yanıtları araştırmacı tarafından Duygusal Stres Yaratan Durumlara Sözel Olmayan Yanıtları Değerlendiren Soru Formu aracılığı ile değerlendirildi. Muayene sonrası ise Durumluk Kaygı Ölçeğinin yanı sıra Görsel Kıyaslama Ölçeği (Anksiyete ve Ağrı) ve Pelvik Muayene Deneyimini Değerlendirme Soru Formu uygulandı. Bulgular: Deney grubundaki kadınların kontrol grubundaki kadınlarla kıyaslandığında muayene esnasında daha az huzursuz, korkulu, öfkeli, utanmış ve iş birliğine daha fazla açık oldukları belirlenmiştir. Muayene öncesi deney ve kontrol gruplarının anksiyete puan ortalamaları benzer iken, muayene sonrası puan ortalamalarındaki düşüş deney grubunda daha fazladır. Muayene sonrası deney grubunun ağrı puanları kontrol grubununkinden daha düşük olarak belirlenmiştir. Sonuç: Pelvik muayene yapılan kadınlarda ağrı ve anksiyetenin yönetilmesinde sanal gerçeklik uygulaması etkin bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: An randomized controlled experimental study was conducted to examine the effect of virtual reality on pain and anxiety management during pelvic examination. Materials-Methods: The sample of the study consisted of 128 women (64 experimental, 64 control group) who applied to the Van Training and Research Hospital Gynecology Outpatient Clinics with non-pregnancy complaints between November 2021 and February 2022, volunteered to participate in the study, and were approved for pelvic examination by the doctor. While the women in the experimental group watched videos with relaxing images and sounds with virtual glasses during the examination, routine care was applied to the control group. State Anxiety Scale and Visual Analogue Scale (Anxiety) were used to collect data before and after the examination. The nonverbal responses of the women to the examination during were evaluated by the researcher through the Questionnaire Evaluating Nonverbal Responses to Emotional Stressful Situations. After the examination, besides the State Anxiety Scale, the Visual Analogue Scale (Anxiety+Pain) and the Pelvic Examination Experience Evaluation Questionnaire were applied. Results: Compared to the women in the control group, it was determined that the women in the experimental group were less restless, fearful, angry, embarrassed, and more open to cooperation during the examination. While the anxiety score averages of the experimental and control groups before the examination were similar, the decrease in the average scores after the xvi examination was higher in the experimental group. After the examination, the pain scores of the experimental group were lower than those of the control group. Conclusion: Virtual reality application was found to be effective in the management of pain and anxiety in women during pelvic examination.