Gösterişçi tüketim pratikleri perspektifinde Türk televizyon dizilerinde kadın temsili
Female representation in Turkish television series in the perspective of conspicuous consumption practices
  1. Tez No: 769585
  2. Yazar: ESRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BANU HÜLÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Televizyon içerikleri bakımından en çok izlenen yapımlar olarak dizilerin gösterişçi tüketim pratiklerini izleyicilere belirli simgelerle sunarken kullandıkları kadın temsilleri kadının metalaşmasına ve popüler tüketim kalıplarının devamlılığına katkıda bulunmaktadır. Televizyon bir yandan görsel kültürü beslerken bir yandan da bireyleri sunduğu“Kurgusal Dünya”aracılığıyla etki altına almakta popüler kültürü ve hızlı tüketimi bireylere benimsetmektedir. Bu çalışmanın amacı küreselleşme ve beraberinde getirdiği teknolojik gelişmelerin değişen toplumsal yapı içerisinde ortaya çıkardığı gösterişçi tüketim pratiklerinin televizyon dizilerinde belirli kodlarla ne şekilde sunulduğu ve söz konusu kadın temsillerinin, bireylerin ilgi alanlarına hitap eden içerikler ve kadın bedenini metalaştıran söylemler aracılığıyla gösterişçi tüketim kalıplarını ne şekilde desteklediğini incelemektir. Çalışma gösterişçi tüketim pratiklerininin televizyon dizilerinde yeniden üretimini ortaya koymak amacıyla 2008-2010 yılları arasında yayınlanmış Aşk-ı Memnu, 2017-2018 yılları arasında yayınlanmış Ufak Tefek Cinayetler dizileri ile 2018 yılında yayına başlayan ve halen devam eden Yasak Elma dizisi Betimleme Amaçlı Niteliksel İçerik Çözümlemesine tabi tutulmuştur. Ele alınan dizilerdeki ana karakterler ile dilsel, görsel ve mekansal göstergeler çözümlenerek ideal beden algısı yaratan ve bireyi gösterişçi tüketime yönlendiren söylemler üzerinde durulmuştur. Televizyon dizilerinin dişilik, güzellik, popüler kültür, fiziksel çekicilik, modernlik ve fit görünüş gibi söylemler kullanarak sorunlu, gösterişçi, sembolik ve hazcı tüketimi yansıttığı, gösterişçi tüketimi beslediği ve bireyleri tüketime yönlendirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the most watched productions in terms of television content serial present conspicuous consumption practices to the audience with symbols while the representations of women they use contribute to the commodification of women and the contiunity of popular consumption patterns. While the television feeds the visual culture it also influences individuals through the“Fictional World”it presents and makes people adopt popular culture and fast consumption practices that globalization and the technological developments brought with in the changing social structure are presented with certain codes in television series and how these representation of women support the conspicuous consumption patterns through content that appeals to the interests of individuals and discources that commodify the female body. In order to reveal the reproduction of conspicuous consumption practices in television series. The study includes a qualitative content analysis for descriptive purposes of Aşk-ı Memnu which was broadcast between 2008-2010, Ufak Tefek Cinayetler which was broadcast between 2017-2018, and Yasak Elma which started broadcasting in 2018 and still continues. By analyzing the main characters and linguistic, visual and spatial indicators in the series discussed, discourses that create the ideal body perception and direct the individual to conspicuous consumption are emphasized. It has been concluded that television series reflect problematic, prententious, symbolic and hedonistic consumption by using discourses such femininity, beauty, popular culture, physical attractiveness, modernity and fit, foster conspicuous consumption and direct individuals to consumption.