Periodontitisli hastalarda kalsitonin gen-ilişkili peptid (CGRP) gen polimorfizminin incelenmesi
Investigation of calcitonin gene-related peptide (CGRP) gene polymorphism in patients with periodontitis
  1. Tez No: 769596
  2. Yazar: AMIR MASOUD BOZORGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ UMUR SAKALLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Günümüzde periodontal hastalıkların patogenezi ve patolojisinde gen polimorfizmlerinin potansiyel etkileri bilinmektedir. Çalışmamızda, bu anlamda literatürde yeterli veri olmayan, CGRP gen polimorfizmi ve neden olabileceği fenotipik değişikliklerin periodontitis üzerine etkisi araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Elli periodontitisli ve 50 periodontal sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Bu popülasyon 18 yaş üstü, sistemik sağlıklı, sigara kullanmayan ve akraba olmayan gönüllülerden oluşturuldu. Periodontal muayene ve değerlendirmelerle Periodontitis ve Kontrol çalışma-grupları belirlendikten sonra her gruptan alınan kan örneklerinde CGRP geni -624 (T/C)/-590 (C/G) bölge polimorfizmleri, DNA izolasyonu ve Polimeraz Zincir Reaksiyonu işlemiyle çoğaltma sonrasında DNA sekans dizileme işlemiyle incelendi. Grupların Silness-Löe plak indeksi (Pİ), Löe-Silness gingival indeksi (Gİ), sondalamada kanama (SK), cep derinliği (CD) ve klinik ataşman seviyesi (KAS) verileri çalışma parametreleri olarak kullanılarak polimorfizm-periodontal durum ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: CGRP geni -624 (T/C)/-590 (C/G) bölge polimorfizimleri 2 grup arasında genotip dağılımları (p= 0.175) ve alel ferekansları (p= 0.0614) açısından anlamlı bir fark göstermedi. Klinik parametreler ve genotipler arasındaki ilişki değerlendirildiğinde ise gruplarda bu anlamda da bir fark bulunmadı (p> 0.05). Sonuç: Çalışmamız sınırları dahilinde bulgularımız, CGRP geni -624 (T/C)/-590 (C/G) bölge polimorfizmlerinin periodontitis oluşumunda etkili değişimlere yol açmadığı fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Potential effects of gene polymorphisms on the pathogenesis and pathology of periodontal diseases are known at the present time. In our study, the impact of CGRP gene polymorphism and the possible phenotypic alterations it may cause on periodontitis, on which inadequate data are provided to literature in this regard, has been investigated. Material and Methods: Fifty individuals with periodontitis and 50 individuals without periodontitis were included in the study. This population was composed of volunteers that were >18 years of ages, with systemic health, non-smoker and unrelated genetically. Following allocation of Periodontitis and Control study-groups by periodontal examination and assessments, the CGRP gene -624 (T/C)/-590 (C/G) region polymorphisms were investigated in the blood samples taken from the groups, by first DNA isolation and Polymerase Chain Reaction amplification and then by DNA sequencing procedures. Silness-Löe plaque index (PI), Löe-Silness gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), pocket depth (PD) and clinical atachment level (CAL) data of the groups were utilized as the study parameters for the evaluation of polymorphism-periodontal condition relationship. Results: There were no significant differences between the CGRP gene -624 (T/C)/-590 (C/G) region polymorphisms of 2 groups, as the genotype distributions (p= 0.175) and allele frequencies (p= 0.0614). When the relationship between the clinical parameters and genotypes was evaluated, it was also not significant differences between the groups (p> 0.05). Conclusion: Our findings, under the limits of our study, suggest that CGRP gene -624 (T/C)/-590 (C/G) region polymorphisms may not entail alterations that are effective in periodontitis formation.