Artistik cimnastikte isteğe bağlı rastgele egzersiz planlama yönteminin bazı yer hareketleri üzerindeki etkisi
The effect of random exercise planning method on some ground movements in artistic gymnastics
  1. Tez No: 769597
  2. Yazar: MAHMOOD YASEEN GHAZI GHAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN BAHADIR KAYIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmada artistik jimnastikte bazı yer hareketlerinin öğretiminde isteğe bağlı rastgele egzersiz yönteminin etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmacı, artistik jimnastikte bazı yer hareketlerinin öğretilmesinde isteğe bağlı rastgele egzersiz yöntemi etkisinin deney ve kontrol grupları için ön ve son testler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu varsaymaktadır. Araştırmada deneysel araştırma yöntemi kullanmıştır. Araştırma Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Yüksekokulu öğrencilerinden 10 denek, 10 kontrol grubu olmak üzere toplamda 20 denek üzerinde yapmıştır. Araştırma sonucunda isteğe bağlı rastgele egzersiz yönteminin kullanıldığı eğitim programının araştırma kapsamında seçili olan amut, überşlak ve kartvil hareketlerindeki motor becerilerinin öğretiminde kullanılan isteğe bağlı rastgele egzersiz yönteminin öğretmen planı ile işlenen derslere oranla daha etkili bir beceri gelişimi sağladığı belirlenmiş olup, tek bir eğitim biriminde birden fazla beceri üzerine çalışılması ve çeşitli beceri türlerinin rastgele ve art arda alıştırmalar şeklinde uygulandığı bu egzersiz yönteminin artistik jimnastik eğitiminde kullanılmasının etkili olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In This study it was aimed to determine the effect of the optional random exercise method in teaching some floor movements in artistic gymnastics. The researcher assumes that there are statistically significant differences between the pre and post test of the experimental and control groups in the effect of the optional random exercise method in teaching some ground movements in artistic gymnastics. The experimental method was used in the research. The research was conducted on a group of 20 students, 10 in the experimental group, and 10 were in the control group of students of the Faculty of Physical Education and Sports Sciences, first stage, University of Kirkuk. As a result of the research, the optional random exercise method used in teaching motor skills in standing on the hands, Arab jump movements and the human wheel was determined within the scope of the research, in the training program in which the random exercise method is chosen. Used, provides more effective skill development compared to lessons taught with a teacher's plan. It was concluded that the use of this method of exercise, in which different types of skills are practiced randomly and sequentially, will be effective in training artistic gymnastics.