Covid-19'un lojistik firmalarının ekonomik performanslarına etkisinin CRITIC tabanlı ARAS ve MAIRCA yöntemleriyle belirlenmesi
Determining the effect of Covid-19 on the economic performance of logistics companies with CRITIC-based ARAS and MAIRCA methods
  1. Tez No: 769600
  2. Yazar: TUĞÇE BETÜL KAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAMİT EŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, pek çok sektörü olumsuz yönde etkileyen Covid- 19 salgınının Türkiye'nin ve dünyanın ekonomik büyüme açısından vazgeçilmez sektörlerinden olan lojistik sektörünü ne düzeyde etkilediğine yönelik bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin Covid-19 salgını öncesi ve Covid-19 salgını sürecindeki finansal performansları karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada 16 kriter, 11 alternatif yer almaktadır. Alternatifler Borsa İstanbul'da ulaştırma, depolama ve haberleşme alt sektörlerinde yer alan işletmelerden, kriterler ise finansal oranlardan oluşmaktadır. İşletmelerin finansal performanslarını ölçmek ve değerlendirmek için çok kriterli karar verme yöntemlerinden CRITIC, ARAS ve MAIRCA Yöntemleri tercih edilmiştir. CRITIC yöntemiyle çalışmada kullanılan kriterlerin ağırlık dereceleri belirlenmiş daha sonra ARAS ve MAIRCA Yöntemleriyle işletmeler sıralanmıştır ve değerlendirilmiştir. Değerlendirme aşamasında iki başlık üzerinde yoğunlaşılmıştır. İlk olarak lojistik sektöründe faaliyet gösteren bütün işletmelerin performansları yıllar bazında değerlendirilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılarak sunulmuştur. İkinci olarak da her bir işletmenin yıllar içindeki finansal performansı ayrı ayrı değerlendirilerek covid-19 sürecinin işletmelerin finansal performansına etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to create a perspective on how much the Covid-19 epidemic, which affects many sectors negatively, affects the logistics sector, which is one of the indispensable sectors in terms of economic growth in Turkey and the world. In this context, the financial performances of the enterprises operating in the logistics sector before the Covid-19 epidemic and during the Covid-19 epidemic were compared and evaluated. There are 16 criteria and 11 alternatives in the study. Alternatives consist of companies in the transportation, storage and communication sub-sectors in Borsa Istanbul, and the criteria consist of financial ratios. CRITIC, ARAS and MAIRCA Methods, which are among the multi-criteria decision making methods, were preferred to measure and evaluate the financial performances of the enterprises. With the CRITIC method, the weight degrees of the criteria used in the study were determined, then the enterprises were listed and evaluated with the ARAS and MAIRCA Methods. During the evaluation phase, two topics were focused on. First of all, the performances of all companies operating in the logistics sector were evaluated on a yearly basis and presented by comparing them with each other. Secondly, the financial performance of each business over the years was evaluated separately and the effects of the covid-19 process on the financial performance of the businesses were discussed