Tarım üreticileri için kredi kartı seçiminin CRITIC tabanlı ORESTE 1 ve WASPAS yöntemleri ile değerlendirilmesi: Bolu ili örneği
Evaluation of credit card selection for agricultural manufacturers by CRITIC-based ORESTE 1 and WASPAS methods: The example of Bolu
  1. Tez No: 769601
  2. Yazar: AYŞE KÜBRA ÜNALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAMİT EŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarım, insanlığın var oluşundan itibaren beslenme ihtiyacını karşılamak için toplayıcılık ve avcılıkla başlamış ve günümüze kadar teknolojik gelişmeler ile birlikte farklı boyut kazanmıştır. Tarımda ki bu gelişmeler ile birlikte tarım sürecinde bir çok farklı aşamada finansmana ihtiyaç duyulmaktadır. Tarım sektöründe faaliyet gösteren kişilere üretici(çiftçi) denilmektedir. Üreticiler ihtiyaç duydukları finansmanı farklı kaynak ve alternatif finans kaynaklarından karşılamaktadır. Banka kredi ürünleri içerisinde yer alan kredi kartlarıda bu finansman kaynaklarından bir tanesidir. Bankalar üreticilere özel olarak kredi kartlarını ürün yelpazesine eklemişlerdir. Üreticilere özel olarak üretilen bu kredi kartları diğer kredi kartlarından farklıdır. Aylık ödemelerin yanısıra yıllık ödeme imkanı ve bazı dönemlerde anlaşmalı kurumlarla faizsiz alışveriş imkanı gibi farklılıklar tarım sektörünün özelliklerine göre dizayn edilmiştir. Üreticilerin birden fazla alternatif karşısında kredi kartı seçiminde birden fazla kritere göre kendilerine en uygun kredi kartını seçtikleri görülmektedir. Bu çalışmada Bolu ilindeki bankaların üreticilere özel sundukları kredi kartlarının tercih edilmesinde CRITIC, ORESTE ve WASPAS yöntemleri kullanlarak en uygun kredi kartının seçimi amaçlanmakadır. CRITIC yöntemi ile kredi kartı seçimide kulanılan kriterlerin önem dereceleri belirlenmiş ve ORESTE ve WASPAS yöntemleriyle de kredi kartları tercih edilebilirlik değerleri sıralanmıştır. CRITIC yöntemi ile elde edilen ağırlık değerleri incelendiğinde en önemli kriterin anlaşmalı kurum sayısı olduğu belirlenirken, önem derecesi en küçük kriterin ise akti faiz kriteri olduğu görülmüştür. ORESTE ve WASPAS yöntemleri ile elde edilen sıralamada sonuçlrına göre en ideal kredi kartının Alternatif 3 olarak belirtilen kart olduğu tespit edilmiştir .
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, agriculture has started with gathering and hunting to meet the nutritional needs and has gained a different dimension with technological developments until today. With these developments in agriculture, financing is needed at many different stages in the agricultural process. Persons operating in the agricultural sector are called producers (farmers). Producers meet the financing they need from different sources and alternative financing sources. Credit cards, which are included in bank loan products, are one of these financing sources. Banks have added credit cards to their product range, especially for manufacturers. These credit cards, which are produced specifically for manufacturers, are different from other credit cards. In addition to monthly payments, differences such as annual payment and interest-free shopping with contracted institutions in some periods are designed according to the characteristics of the agricultural sector. It is seen that manufacturers choose the most suitable credit card for them according to more than one criterion in the selection of credit cards against more than one alternative. In this study, it is aimed to choose the most suitable credit card by using the CRITIC, ORESTE and WASPAS methods in the preference of the credit cards offered to the producers by the banks in Bolu. With the CRITIC method, the importance levels of the criteria used in the selection of credit cards were determined and the preferability values of the credit cards were listed with the ORESTE and WASPAS methods. When the weight values obtained by the CRITIC method are examined, it is seen that the most important criterion is the number of contracted institutions, while the least important criterion is the active interest criterion. According to the results of the ranking obtained by ORESTE and WASPAS methods, it has been determined that the most ideal credit card is the card specified as Alternative 3.