Süt dişlerine uygulanan farklı amputasyon tekniklerinin klinik, radyografik olarak değerlendirilmesi ve bu tekniklerin pulpa odası dentinine bağlanma dayanımına olan etkisinin incelenmesi
Clinical and radiographic evaluation of different pulpotomy techniques applied to primary teeth and investigation of the effect of these techniques on the bond strength of pulp chamber dentin
  1. Tez No: 769627
  2. Yazar: BAŞAK BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KÜÇÜKYILMAZ, PROF. DR. NAZAN ERSİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amaç: Süt dişleri, daimi dişlerin ve çenelerin normal olarak gelişebilmelerinde, beslenme ve konuşma gibi fonksiyonların sağlanması ve estetiğin korunmasında rol oynayarak, çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimine katkı sağlamaktadır. Süt dişlerinin fizyolojik rezorbsiyonları gerçekleşip daimi dişler sürünceye kadar sağlıklı bir biçimde ağızda tutulmaları gerekmektedir. Bu randomize kontrollü klinik çalışmanın amacı; derin dentin çürüğüne sahip süt dişlerinde farklı amputasyon tekniklerinin başarısını klinik, radyografik ve restoratif olarak değerlendirmek ve bu tekniklerin restoratif materyallerin süt dişi dentinine bağlanma dayanımı üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: İki kollu gerçekleştirilen çalışmanın birinci aşamasında, 5 ile 9 yaş arası toplam 81 gönüllü hastaya ait, çürüğün temizlenmesi sırasında pulpanın perfore olduğu 170 adet alt 1. veya 2. süt azı dişi değerlendirme kapsamına alındı. Dişler, randomize olarak 1 kontrol (ferrik sülfat) ve 4 çalışma grubundan (Biodentine®, lazer, düşük doz lazer, atmosferik basınçlı soğuk plazma) oluşan toplam 5 gruba ayrılarak amputasyon ve restorasyon işlemleri tamamlandı ve 6 aylık aralıklarla 24 ay boyunca klinik, restoratif ve radyografik olarak takip edildi. Çalışmanın ikinci aşamasında ise farklı amputasyon tekniklerinin süt dişi dentinine etkileri ve bu tekniklerin restoratif materyallerin süt dişi dentinine makaslama bağlanma dayanımı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi için in-vitro ortamda hazırlanan 240 adet örneğe amputasyon teknikleri ve restorasyon işlemleri uygulandı. Daha sonra makaslama bağlanma dayanım testi uygulandı, ardından yüzey analizi ve kırılma tipleri incelendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Tüm veriler için istatistiksel anlamlılık aralığı α
Özet (Çeviri)
Aim: Primary teeth play roles in the development of permanent teeth and jaws, the provision of functions such as feeding and speaking and the maintenance of aesthetics; therefore, they contribute to the physical and psychological development of the child. The primary teeth and mouth should be healthily maintained until their physiological resorption occurs and permanent teeth erupt. The purpose of this randomized controlled clinical trial is the clinical, radiographic and restorative evaluation of different pulpotomy techniques for primary teeth with deep dentin carries lesions and to analyze the effect of these techniques and restorative materials on the bond strength of primary teeth dentin. Methods: 170 lower first and second primary molar teeth in 81 volunteers with an age between 5-9 years, which had pulp perforation during the removal of dental carries, were evaluated in the first phase of this two-phase study. The teeth were divided into a total of five groups, including one control (ferric sulphate) and four study groups (Biodentine®, laser, low level laser therapy and atmospheric pressure cold plasma) and the restoration procedures were completed. Follow-up was continued for 24 months at intervals of six months. The second phase of the study included pulpotomy techniques and restoration procedures on 240 samples that are prepared in-vitro, to investigate the changes of different pulpotomy techniques on the primary tooth dentine and to evaluate the effects of these pulpotomy methods on the shear bond strength of restorative materials to primary tooth dentine. Then shear bond strength (SBSs) test was performed, after that the surfaces analysis and fracture modes were carried out. The resulting data was statistically evaluated. Statistical significance range was accepted as α