Kan, ankaferd, ferrik sülfat ve celox kontaminasyonunun kompozit rezin- dentin bağlanma dayanıklılığına etkisi
Effect of blood, ankaferd, ferric sulphate and celox contamination on composite resine-dentin bond strength
  1. Tez No: 615662
  2. Yazar: EBRU DELİKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN CANTEKİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı amputasyon tedavileri sırasında kullanılan farklı hemostatik ajanların kompozit rezin- dentin bağlanması üzerine etkilerini belirlemektir. Çalışmamızda 100' ü kompozit rezinlerin baskı bağlanma dayanıklılığını incelemek, 20' si mikrosızıntı değerlendirilmesi olmak üzere toplam 120 adet çürüksüz çekilmiş süt molar dişi kullanılmıştır. Dişlerin okluzal yüzeylerinde dentin yüzeyi elmas separe kullanılarak açığa çıkarılmış ve dişler kökleri içeride kalacak şekilde akrilik rezin bloklara gömülmüştür. Her grupta 20 diş olacak şekilde 5 farklı grup oluşturulmuştur: Grup I: kontrol, Grup II: kan, Grup III: Ankaferd Blood Stopper(ABS), Grup VI: Celox ile, Grup V: Ferrik Sülfat. Grup II' deki dişler kan ile, Grup III-V'deki dişler belirlenen hemostatik ajanlar ile kontamine edilip hava su spreyi ile yıkandıktan sonra, dentin yüzeyine aynı çap ve yükseklikte kompozit rezin uygulanıp polimerize edilmiştir. Bağlanma dayanımlarını (SBS) değerlendirmek için instron cihazı kullanılmıştır. Kopma türünü değerlendirmek için örnekler ×20 büyütmeli stereomikroskopta incelenmiş ve kırılan yüzeyler SEM analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Mikrosızıntının değerlendirilmesi için farklı 20 dişe sınıf V kaviteler açılarak kaviteler kan, ABS (Ankaferd sağlık ürünleri AŞ, Istanbul, Turkiye), Celox(MedTrade Products Ltd, Cheshire, UK) ve ferrik sülfat ile kontamine edilip hava su spreyi ile yıkandıktan sonra kompozit ile restore edilmiştir. 24 saat % 0.5' lik bazik fuksinde bekletilen dişlerde stereomikroskop altında mikrosızıntı değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde ANOVA tek yönlü varyans analizi, Tukey Post- hoc karşılaştırma testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda bağlanma direnci bakımından hemostatik ajanlar ve kontrol grubu arasında istatistiksel açıdan önemli fark gözlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to determine the effect of different hemostatic agents (used in during pulpotomy procedures) to the composite resin- dentin shear bond strength and to make a comparison between the hemostatic agents. In our study, a total of 120 caries free primary teeth was used; 100 were used in shear bond strength research and 20 were used in microleakage research. Dentin surfaces of the teeth were revealed using a diamond saw and then embedded in crylic resin blocks. 5 groups were formed as each group has 20 teeth. The first group was control group (Group I), Group II contaminated with fresh human blood , Group III contaminated with Ankaferd Blood Stopper (ABS), Group IV contaminated with Celox and Group V contaminated with Ferric Sulfate. The samples were washed by air water spray then composite resin was placed in the same diameter and height and was polimerized. Instron testing machine was used to evaluate the shear bond strength (SBS). Samples were examined to evaluate the failure types at × 20 magnification using a stereomicroscope. To determine microleakage, class V cavities were prepared to different 20 teeth. The cavities were contaminated with blood, ABS, ferric sulfate, Celox, then washed with an air water spray and then restorated with composite. The samples were held on in 0.5% basic fucsin for 24 hours and microleakage evaluation was done under stereomicroscope. One-way ANOVA, Tukey post-hoc and Mann-Whitney U tests were used in statistical analysis. Significant statistical difference between the hemostatic agents and the control group was not observed. (p>0.05) The hemostatic agents Celox (11.45±3.31) and ferric sulfate (8.22±5.29) did not differ significantly (p>0.05) but ABS (7.46±4.48) showed significantly difference from the Celox(11.45±3.31).