Ağız ve diş protezlerinden hasta tükürüğüne salınan iyon miktarının araştırılması
Investigation of the amount of ions released from the oral and dental prosthesis in the patient saliva
  1. Tez No: 769629
  2. Yazar: OYTUN KUTSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER AKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NUSRET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş-Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, farklı protetik materyallerin in vivo şartlarda tükürüğe iyon salınımına; protez kullanım süresinin ve tükürük pH seviyesinin etkisinin incelenmesidir. Materyal-Metod: Çalışmaya 3 farklı protez türü dahil edilerek 3 ana grup oluşturuldu: Tam seramik (TS), metal seramik (MS) ve metal iskeletli hareketli bölümlü protez (HBP). Tam seramik başlığı altında değerlendirilen 3 farklı materyal de araştırmaya dahil edilerek 3 alt grup oluşturuldu: Zirkonya (Zr), lityum disilikat (Ls), feldspatik porselen (F). Tükürük örnekleri serbest akış halinde 15 ml'lik eppendorf tüplere toplanmıştır. Toplanan tükürük örnekleri 30 dakika boyunca oda sıcaklığında dinlendirildikten sonra öncelikle pH metre ile pH ölçümü yapılmıştır. Tükürük numunelerindeki eser metal konsantrasyonları ICP-MS cihazı ile ölçülmüştür. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) ve Amos V23 (Chicago: IBM SPSS) istatistik paket programlarında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: The aim of this in vivo study is to examine the effects of prosthesis usage time and saliva pH level on the ion release of different prosthetic materials into saliva. Material-Method: Three different types of prostheses were included in the study and three main groups were formed: All-ceramic (TS), metal-ceramic (MS) and metal-framed removable partial prosthesis (HBP). 3 different materials evaluated under the title of all-ceramic were included in the study and 3 subgroups were formed: Zirconia (Zr), lithium disilicate (Ls), feldspathic porcelain (F). Unstimulated saliva samples were collected into 15 ml eppendorf tubes. After the collected saliva samples were rested at room temperature for 30 minutes, pH measurement was made with a pH meter. Trace amount metal concentrations in saliva samples were measured with an ICP-MS device. Data were evaluated in the IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) and Amos V23 (Chicago: IBM SPSS) statistical package programs.