Maksiller sinüs patolojisi ve nazal septum deviasyonu olan hastalarda osteomeatal kompleksin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of osteomeatal complex with cone-beam computed tomography in patients with maxillary sinus pathology and nasal septum deviation
  1. Tez No: 769640
  2. Yazar: BURAK İNCEBEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osteomeatal kompleks (OMK); maksiller sinüs ostiumu, etmoid infundibulum, hiatus semilunaris, orta konka, etmoidal bulla, frontal recess komponentlerinden oluşmakla birlikte çok dar bir anatomik yapıya sahip ve dolayısıyla patolojik durumlarla daralmaya eğilimli bir bölgedir. Paranazal sinüslerde görülebilen anatomik varyasyonlar ve meydana gelen patolojiler OMK'nin daralmasına yol açarak paranazal sinüslerin drenajı ve havalandırmasını bozabilmektedir. OMK'nin obstrüksiyonu oluştuktan sonra, ventilasyon ve sekresyon transportu bozularak sinüzit gelişimi tetiklenir. Buna paralel olarak, tekrarlayan sinüziti olan bireylerde ostiumlar daha dar olarak izlenmektedir. Çalışmamızda maksiller sinüs patolojisi ve nazal septum deviasyon varlığı ile OMK'ye ait çeşitli uzunluklar arasında herhangi bir korelasyon olup olmadığını belirlemek için KIBT görüntülerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 223 KIBT görüntüsü dahil edildi. OMK'ye ait çeşitli uzunluklar (Maksiller sinüs ostium genişliği, infundibulum uzunluğu, maksiller sinüs ostium yüksekliği) reformat koronal kesitlerde analiz edildi. Koronal düzlemde nazal septum deviasyonu olmadan maksiller sinüste patoloji varlığı, maksiller sinüste patoloji olmadan nazal septumda deviasyon varlığı ve hem maksiller sinüste patoloji hem de deviasyon varlığı değerlendirildi. Ayrıca nazal septum deviasyonu bulunan hastalarda deviasyon açıları kaydedildi. Maksiller sinüste patoloji varlığında patoloji seviyeleri belirlendi. Maksiller sinüs patoloj varlığı, nazal septum deviasyon varlığı, yaş, cinsiyet, sağ-sol, septum deviasyon seviyesi ve patoloji seviyesi ile tüm değişkenler arasındaki ilişki değerlendirildi. Maksiller sinüs ostium genişliği için ortalama değer 3,06±0,70 mm idi. Ostium genişliği yönünden sağlıklı grup ile deviasyon, patoloji, patoloji ve deviasyon grupları arasında kıyaslama yapılmış ve bu değer sağlıklı grupta diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek değerlerde bulunmuştur. Maksiller sinüs ostium yüksekliği için ortalama değeri 30,10±5,43 mm idi. Ostium yüksekliği bakımından sağlıklı durum ile deviasyon, patoloji, patoloji ve deviasyon durumları arasında anlamlı fark bulunamamıştır. İnfundibulum uzunluğu için ortalama değeri 8,82±1,86 mm idi. İnfundibulum uzunluğu bakımından sadece sağlıklı durum ile deviasyon varlığında değerlendirilen durum arasında anlamlı fark bulunmuştur. Sağlıklı durumdaki sinüsler için infundibulum uzunluğu ortalaması 9,20±1,97 mm iken, bu ortalama deviasyon durumunda 8,19±1,70 mm olarak bulunmuştur. Çalışmamızda maksiller sinüs patolojisi ve/veya septum deviasyonu bulunmayan sağlıklı gruptaki maksiller sinüsler üzerinde yapılan sağ ve sol ölçümler arasında ostium genişliği, ostium yüksekliği ve infundibulum uzunluğu bakımından fark olup olmadığına bakılmış ve hiçbir değişken için sağ-sol arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Genel olarak tüm gruplar arasında değerlendirme yapıldığında erkek ve kadınlar arasında ostium yüksekliği ve infundibulum uzunluğu bakımından anlamlı fark bulunmuştur (sırasıyla p65 ve
Özet (Çeviri)
Osteomeatal complex (OMC); Although it consists of maxillary sinus ostium, ethmoid infundibulum, hiatus semilunaris, middle turbinate, ethmoidal bulla, and frontal recess components, it is a region that has a very narrow anatomical structure and therefore tends to narrow with pathological conditions. Anatomical variations and pathologies that can be seen in the paranasal sinuses can lead to narrowing of the OMK and impair the drainage and ventilation of the paranasal sinuses. After obstruction of OMK occurs, ventilation and secretion transport are disrupted and sinusitis development is triggered. In parallel with this, ostia are observed more narrowly in individuals with recurrent sinusitis. In our study, we aimed to evaluate CBCT images to determine whether there is any correlation between the presence of maxillary sinus pathology and nasal septum deviation and various lengths of OMK. 223 CBCT images were included in the study. Various lengths of OMK (Maxillary sinus ostium width, infundibulum length, maxillary sinus ostium height) were analyzed in reformat coronal sections. The presence of pathology in the maxillary sinus without nasal septum deviation, the presence of deviation in the nasal septum without pathology in the maxillary sinus, and the presence of both pathology and deviation in the maxillary sinus were evaluated in the coronal plane. In addition, deviation angles were recorded in patients with nasal septum deviation. Pathology levels were determined in the presence of pathology in the maxillary sinus. The relationship between the presence of maxillary sinus pathology, nasal septum deviation, age, gender, right-left, septum deviation level and pathology level and all variables were evaluated. The mean value for maxillary sinus ostium width was 3.06±0.70 mm. A comparison was made between the healthy group and deviation, pathology, pathology and deviation groups in terms of ostium width, and this value was found to be significantly higher in the healthy group than in the other groups. The mean value for maxillary sinus ostium height was 30.10±5.43 mm. In terms of ostium height, no significant difference was found between the healthy state and deviation, pathology, pathology and deviation conditions. The mean value for the infundibulum length was 8.82±1.86 mm. In terms of infundibulum length, a significant difference was found only between the healthy condition and the condition evaluated in the presence of deviation. While the mean infundibulum length was 9.20±1.97 mm for healthy sinuses, this average was found to be 8.19±1.70 mm in the case of deviation. In our study, it was examined whether there was a difference between the right and left measurements made on the maxillary sinuses in the healthy group without maxillary sinus pathology and/or septum deviation in terms of ostium width, ostium height and infundibulum length, and no significant difference was found between right and left for any variable. In general, when evaluated between all groups, a significant difference was found between men and women in terms of ostium height and infundibulum length (p65 and