Skopolamin ile oluşturulan deneysel alzheimer modelinde mitokinon etkilerinin araştırılması
Investigation of mitoquinone effects in experimental alzheimer model induced by scopolamine
- Tez No: 769641
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Deneysel Alzheimer modeli oluşturulan çalışmamızda, 250-300 gram ağırlığında, 6- 28 haftalık, erkek Sprague Dawley sıçanların kullanıldı. Sonrasında deneysel Alzheimer modelinde bir mitokondrial anti-oksidan olan mitokinonun , biyokimya, beyin dokusu, kognitif ve bellek fonksiyonları üzerine etkileri , diğer ilaçlarla sinerjistik etkileri ve yan etkileri incelendi. Çalışma 37 erkek sprague dawley sıçanıyla tamamlandı. Laboratuar tetkiklerinde tedavi grubundaki sıçanların hipokampüs dokularından alınan öreneklerde, TAS değerleri anlamlı derecede yüksek bulunurken, TOS değerleri diğer gruplara göre anlamlı derecede düşük bulundu. İnflamasyon verilerinde de mitokinonun , IL6 ve TNF alfa değerlerini anlamlı şekilde düşürdüğü görülürken, tedavi grubunda MDA değerlerinde de anlamlı derecede iyileşme görüldü. Davranış deneylerindeyse ; tedavi grubundaki sıçanların bellek fonksiyonlarında belirgin iyileşme gözlendi fakat çoğu istatistiksel olarak anlamsızdı. Bellek fonksiyonunun başka bir göstergesi olan platformu bulma mesafesinde, tedavi grubu istatistiksel olarak anlamlı derecede daha iyi görüldü. Probe günü verilerinde, bilişsel ve kognitif fonksiyonların bir göstergersi olan S3 zonunda kalma süreleri tedavi gruplarında daha iyi olsa da, istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.Deneysel Alzheimer modelinde etkilerini denediğimiz çalışmamız ise literatürde bir ilk olarak görülmektedir. Bulduğumuz olası pozitif etkileri ve hali hazırdaki Alzheimer ilaçlarıyla birlikte kullanılabilir görülmesi , Alzheimer Hastalığı ve olası proflaksisi açısından ümit vadetmektedir. Günümüzde, geriatride en büyük sorunlardan biri olan; demans hastalığına etkilerinin başka çalışmalarla da pekiştirilmesi ve daha büyük örneklem gruplarında denenmesi kanımızca uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Male Sprague Dawley rats, 6-28 weeks old, weighing 250-300 grams, were included. Afterwards, the effects of mitoquinone, a mitochondrial antioxidant, on biochemistry, brain tissue, cognitive and memory functions, synergistic effects with other drugs, and side effects were investigated in an experimental Alzheimer's model. The study was completed with 37 male sprague dawley rats. In the laboratory examinations, TAS values were found to be significantly higher in the samples taken from the hippocampus tissues of the rats in the treatment group, while TOS values were found to be significantly lower than the other groups. Mitoquinone significantly decreased IL-6 and TNF alpha values in the inflammation parameters, while a significant improvement was observed in MDA values in the treatment group. In behavioral experiments; significant improvement in memory function was observed in the rats in the treatment group, but most were statistically insignificant. In platform-finding distance, another indicator of memory function, the treatment group was statistically significantly better. In the probe day data, although the time to stay in the S3 zone, which is an indicator of cognitive and cognitive functions, was better in the treatment groups, it was not statistically significant.Our study is regarded as a first in the literature to examine effects of mitoquinone in an experimental Alzheimer's model. The potential benefits that we discovered and the fact that it can be used in conjunction with existing Alzheimer's medications offer hope for the treatment of Alzheimer's disease and potential prophylactic. In our opinion, it's critical to confirm its impacts on dementia, one of the most significant geriatric issues today, with additional research and to evaluate findings in larger sample sizes.