The effects of seed priming treatments on seedling quality and performance in sugar beet
Şeker pancarı tohumlarında priming uygulamalarının fide kalitesi ve performansı üzerine etkileri
- Tez No: 769643
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZKAN SİVRİTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, tohumların fizyolojik olarak iyileştirilmesinde kullanılan hidrasyon uygulamalarından su ve tuz çözeltileri ile priming ve sonrasında yapılan kurutma uygulamalarının şeker pancarı (Beta vulgaris) tohumlarında canlılık ve güç üzerine etkileri araştırılmıştır. Mohican ve Rodeo şeker pancarı çeşitlerine ait tohumlar sürekli olarak havalandırılan saf su ve çeşitli konsantrasyonlardaki farklı tuz çözeltilerinde [KNO3 (0, 100 ve 200 mM) ve Ca(NO3)2 (0, 50 ve 100 mM)] 16°C'de 24 saat tutulmuştur. Farklı priming uygulamalarını takiben tohumlar iki gruba ayrılmış; birinci grup yüzey kuru hale getirildikten sonra (P+YK), ikinci grup ise 25°C'de orijinal nem kapsamına kadar kurutulduktan sonra (P+GK) çimlendirme testlerine alınmıştır. Şeker pancarı tohumlarının priming ve kurutma uygulamalarına olan tepkileri, normal çimlenme oranı, ortalama çimlenme süresi, çimlenme indeksi ve fide kuru ağırlığı parametreleri bazında incelenmiştir. Mohican ve Rodeo çeşitlerine ait şeker pancarı tohumlarının potasyum ve kalsiyum nitrat tuz çözeltileri ile priming ve sonrasında yapılan dehidrasyon uygulamaları ile fizyolojik olarak iyileştirilmesinde, her çeşit için en uygun protokoller ayrı ayrı belirlenmiştir. Mohican çeşidi için 100 mM Ca(NO3)2 ile P+GK uygulama grubunun en iyi sonucu verdiği tespit edilmiştir. Rodeo çeşidi için ise en iyi uygulama grubunun 50 mM Ca(NO3)2 ile P+GK olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle Ca(NO3)2 tuz çözeltileri ile yapılan priming ve sonrasında gerçekleştirilen dehidrasyon uygulamaları her iki çeşit için de tohumlarda oluşturduğu canlılık ve güç artışları bakımından önemli derecede iyileştirici etkileri sebebi ile şeker pancarı tohum endüstrisine önerilebilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of hydropriming, halopriming and subsequent drying treatments, which are used in the physiological enhancement of seeds, on the viability and vigour of sugar beet (Beta vulgaris) seeds were investigated. The seeds of sugar beet cultivars Mohican and Rodeo were primed in continually aerated distilled water and different salt solutions at different concentrations [KNO3 (0, 100 and 200 mM) and Ca(NO3)2 (0, 50 and 100 mM)] for 24 hours at 16°C. Following different priming treatments, the seeds were divided into two groups; the first group was taken to germination tests after the surface drying (P+SD), and the germination tests were set up for the second group after being dried back (P+DB) to the original moisture content at 25°C. The responses of sugar beet seeds to the priming and subsequent drying treatments were investigated on the basis of normal germination rate, mean germination time, germination index and seedling dry weight parameters. The most suitable protocols for each cultivar were determined individually for the physiological improvement of sugar beet seeds of Mohican and Rodeo cultivars by priming with KNO3 and Ca(NO3)2 salt solutions and subsequent dehydration treatments. For Mohican cultivar, it was determined that Ca(NO3)2 100 mM P+DB treatment group gave the best results. It was also observed that the best treatment group for the Rodeo cultivar was Ca(NO3)2 50 mM P+DB group. Especially, priming with Ca(NO3)2 salt solutions and dehydration treatments can be recommended to the sugar beet seed industry due to the significant improvement effects in terms of viability and vigour increases in seeds of both cultivars.