Farklı süt işletmelerinde kullanılan sağmal inek rasyonlarının NRC-2001 verileri ve süt verimlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of dairy cow diets used in different dairy farms according to NRC-2001 data and milk yields
- Tez No: 769644
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Süt ineklerinden optimum süt ve döl verimi sağlanabilmesi için günlük besin madde ihtiyaçlarının doğru belirlenmesi ve bunları karşılayacak yem karışımının doğru miktarlarda yedirilmesi gerekir. Günlük yedirilmesi gereken bu yem karışımı rasyon olarak bilinmektedir ve doğru yönetildiği takdirde hayvanların verimliliği en üst seviyeye çıkarılabilir. Hayvanların tür, yaş, canlı ağırlık ve verim yönüne göre besin maddelerine olan ihtiyacı değişiklik gösterir. Toplam karışım rasyon (TMR) hayvanlara kaba ve yoğun yemlerin toplu halde tek bir karışım olarak verilmesi şeklidir. Genellikle hayvan sayısı fazla olan yüksek verimli işletmelerde yaygındır. İneklerin yemleri ayırıp seçme riskini ortadan kaldırması, rumen koşullarının daha stabil olmasını sağlaması, rasyonun en düşük maliyetle hazırlanmasına olanak vermesi, daha az lezzetli yemlerin rasyona karıştırılarak kullanımına imkân sağlaması gibi etmenler TMR yemleme sisteminin avantajları arasındadır. Bu projede; 5 farklı süt işletmesinden farklı verim gruplarına ait 12 farklı TMR örneğinin besin madde analizleri yapılmıştır. İşletmelerden alınan hayvan bilgileri ve rasyon bileşimleri NRC 2001 tabanlı rasyon programı ile değerlendirilmiştir. Programda hesaplanan bazı besin değerleri ile analizler sonucunda elde edilen besin değerleri karşılaştırılmıştır. Rasyonların enerji ve protein düzeylerine göre beklenen süt verimleri ile gerçek süt verimleri, genel olarak bakıldığında benzer bulunmuştur (P>0,05). Ancak TMR'ler bireysel olarak değerlendirildiğinde gerçekleşen ve beklenen süt verimleri arasındaki değişimin 0,1-8,9 kg arasında olduğu belirlenmiştir. TMR bileşimine göre hesaplanan kuru madde (KM), tüm sindirilebilir besin maddeleri (TSBM), ham protein (HP), rumende yıkımlanmayan protein (RUP), metabolik enerji (ME) ve net enerji laktasyon (NEL) düzeyleri ile kimyasal analizler sonucu belirlenenler arasında önemli bir farklılık tespit edilmemiştir. Sağmal ineklerin bilgileri doğru girilerek, veri tabanına uygun yemler seçildiğinde ve rasyon dengelendiğinde NRC-2001'e dayalı rasyon programı ile beklenen süt verimleri elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Achieving optimum milk and reproductive efficiency from dairy cows requires correct determination of daily nutrient requirements and feeding the right amount of feed mixture to meet them. This feed mixture, which should be fed daily, is known as ration, and if it is managed correctly, the productivity of the animals can be maximized. The need for nutrients varies according to breed, age, live weight, and yield of animals. Total mixed ration (TMR) is the form of giving forages and concentrates to animals as a single mixture in bulk. It is common in high-yield farms with many animals. Factors such as eliminating the risk of cows separating and selecting feeds, providing more stable rumen conditions, allowing the ration to be prepared with the lowest cost, allowing the use of less palatable feeds by mixing them into the ration are among the advantages of the TMR feeding system. In this experiment, nutrient analysis of 12 different TMR samples belonging to different yield groups from 5 different dairy farms were performed. The animal information and diet formulations obtained from the farms were evaluated with the NRC-2001 based ration program. Some nutritional values calculated in the program were compared with the nutritional values obtained from chemical analysis. The protein allowable milk yields and energy allowable milk yields obtained from diet formulating programme were compared with the actual milk yields. Expected milk yields and actual milk yields according to the energy and protein levels of the diets were found to be similar in general (P>0,05). However, when TMRs were evaluated individually, it was determined that the change between actual and expected milk yields was between 0,1 and 8,9 kg. Dry matter (DM), total digestible nutrients (TDN), crude protein (HP), rumen undegradable protein (RUP), metabolizable energy (ME) and net energy lactation (NEL) levels calculated according to the TMR composition and values determined from chemical analysis no significant difference was detected. Expected milk yields can be obtained with the ration program based on NRC-2001, when the information of the milking cows is entered correctly, the appropriate feeds are selected in the database, and the ration is balanced.