Konya sahipsiz hayvan bakımevi ve rehabilitasyon merkezindeki uyuz tedavisi uygulanan köpeklere besin takviyesinin etkileri
The effects of nutrient supplementation on dogs treated with scabies in konya stray animal nursing and rehabilitation centre
- Tez No: 769642
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde uyuzlu köpekler olarak gruplandırılan ve tedavi edilen köpeklere ilave besin sağlanmasının deri ve kıllardaki iyileşmeye etkilerini ortaya koymaktır. Bu çalışmada deri ve kıl problemi olan toplam 20 yetişkin köpek kullanılmıştır. Uyuz etkenleri tespit edilen 10 köpek, tespit edilmeyen 10 köpek vücut lezyonları benzer olacak şekilde 2 gruba, besin takviyesi yapılanlar ve yapılmayanlar olarak da ikişer gruba ayrılmıştır. Tartımları yapılarak, bireysel bölmelerde barındırılan köpeklere Merkezde uygulanan uyuz tedavisi yapılmıştır. Köpekler yaşama payı enerji ihtiyaçlarının %35 fazlası kadar ekstrude kuru mama ile beslenmiştir. Yağ ve toz karışım şeklinde her gün mamanın üzerine ilave edilen besin katkısı ile metiyonin, lizin, çinko, bakır, manganez, selenyum, vitamin E, bazı B grubu vitaminler ve esansiyel yağ asitleri sağlanmıştır. Su ad libitum verilmiştir. Çalışma 30 gün sürdürülmüştür. Çalışmanın ilk günü ve son günü bütün hayvanlardan kan alınarak serum örneklerinde total protein, albümin, glukoz, bilirubin, kolesterol, kan üre azotu, aspartataminotransferaz ve alaninaminotransferaz ölçümleri yapılmıştır. Tam kan örneklerinde hemoglobin, hematokrit, eritrosit ve lökosit değerleri belirlenmiştir. İlk gün, 15. gün ve 30. günde bütün köpekler vücut durumları ve lezyonlarına bakılarak kızarıklık, kaşıntı, kıl kaybı, kabuklanma ve kaşeksi yönünden değerlendirilmiş ve fotoğraflandırılmıştır. Bu çalışmada elde edilen kan değerleri, deri ve kıl sağlığı ile ilgili skorlara göre, uyuz tedavisine ilaveten besin desteğinin iyileşmeye olumlu etkisi gözlenmiştir. Ürünün çeşitlendirilmesi ve pratiğe uygun hale getirilmesi için daha çok hayvanla başka çalışmalar yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to reveal the effects of some nutrients on the healing of the skin and hairs in addition to the treatment of scabies dogs in Konya Stray Animal Nursing and Rehabilitation Centre. A total of 20 adult dogs with skin and coat problems were used in this study. 10 dogs with scabies agents and 10 dogs without scabies were divided into 2 groups with similar body lesions, and two groups as those with nutritional supplements and those without. After weighing, the dogs housed in individual compartments were treated for scabies at the Center. The dogs were fed with extruded dry food as 35% more than their maintenance energy requirements. Methionine, lysine, zinc, copper, manganese, selenium, vitamin E, some B group vitamins and essential fatty acids were provided with the nutritional additive added to the food every day in the form of a mixture of oil and powder. Water was given ad libitum. The study was continued for 30 days. Total protein, albümin, glucose, bilirubin, cholesterol, blood urea nitrogen, aspartataminotransferase and alanineaminotransferase measurements were made in serum samples from all animals on the first and last day of the study. Hemoglobin, hematocrit, erythrocyte and leukocyte counts were determined in whole blood samples. On the first day, 15th day and 30th day, all dogs were evaluated and photographed in terms of body condition and lesions, redness, itching, hair loss, crusting and cachexia. According to the blood values and the scores related to skin and hair health obtained in this study, a positive effect of nutritional support on recovery was observed in addition to the treatment of scabies. It was concluded that further studies should be conducted with more animals in order to diversify the product and make it suitable for practice.