Sağlıklı, obez ve prediyabetik obez çocuklarda asprosin, neudesin, r-spondin, adropin molekül seviyeleri: İnsülin direnci ve beta hücre rezervi ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Serum asprosin, neudesin, r-spondin, adropin levels in healty, obese and prediabetic obese children: Their association with insulin resistance and beta cell reserve
  1. Tez No: 769661
  2. Yazar: FATIMA BETÜL NOGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Obezite sıklığı her yaş grubunda giderek artan bir halk sağlığı problemidir. Obeziteye eşlik eden en önemli problemlerden birinin de glukoz metabolizması bozukluğu olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada enerji metabolizmasının yeni keşfedilen düzenleyici proteinlerinden asprosin, neudesin, r-spondin 1 ve adropin seviyelerinin obezite ve prediyabetin tanı ve takibindeki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışma 12-18 yaş arası 180 kişi ile yapıldı. Bireyler vücut kitle indeksi ve glukoz metabolizmasına göre kontrol, obez ve prediyabetik obez olarak üç gruba ayrıldı. Bireylerin venöz kan örneklerinden serum adropin, r-spondin 1, asprosin ve neudesin düzeyleri ELİSA yöntemi ile çalışıldı. Ayrıca eş zamanlı glukoz, insülin, C-peptit, HbA1c, HOMA-IR ile HOMA-Beta değerleri incelendi. Parametrelerinin obezite ve prediyabeti öngörmede kestirim değerleri ROC analizi ile saptandı. Ayrıca parametrelerin obezite ve prediyabeti öngörmede bağımsız etkileri lojistik regresyon analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
AİM: Obesity is an increasing public health problem in all age groups. One of the most important problems accompanying obesity is glucose metabolism disorder. In this study, it was aimed to investigate role of asprosin, neudesin, r-spondin 1, adropin levels in the diagnosis and follow-up of obesity and prediabetes. MATERİALS AND METHODS: The study was done with 180 individuals aged 12-18 years. Individuals were divided into three groups as control, obese, prediabetic obese according to their body mass index and glucose metabolism. Levels of serum adropin, r-spondin 1, asprosin and neudesin from venous blood samples of individuals were studied with ELISA method. In addition, simultaneous glucose, insulin, c-peptide, HbA1c, HOMA-IR and HOMA-Beta values were analyzed. The cut-off values of the parameters in predicting obesity and prediabetes were determined with ROC analysis. Also, the independent effects of parameters in predicting obesity and prediabetes were investigated with logistic regression analysis.