Ortaokul öğretmenlerinin iş aile çatışması ile işle bütünleşme düzeyleri arasındaki ilişki (Bolu ili örneği)
The relation between work family conflict and work engagement of secondary school teachers (The sample of Bolu province)
  1. Tez No: 769662
  2. Yazar: ARZU MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin iş aile çatışması ve işle bütünleşme düzeylerini saptamak ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma modeli, ilişkisel tarama şeklindedir ve nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Bolu ili Merkez ilçesinde devlet ortaokullarında görev yapan 683 öğretmen oluşturmaktadır. Basit olasılıklı örnekleme yöntemiyle 455 öğretmene ulaşılarak örneklemin çalışma evrenini temsil etmesi sağlanmıştır. Araştırma pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi olarak yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, İş Aile Çatışması Ölçeği ve Öğretmenler İçin İşle Bütünleşme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin iş aile çatışması düzeylerinin düşük olduğu, iş aile çatışmasının aile iş çatışmasından daha çok yaşandığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin işle bütünleşme düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin iş aile çatışmasına ve işle bütünleşmeye yönelik görüşlerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, branş, öğrenim durumu, haftalık ders yükü, medeni durum, evlilik süresi, çocuk sayısı ve eşin çalışma durumu değişkenlerine göre anlamlı fark gösterdiği saptanmıştır. İş aile çatışması ve işle bütünleşme arasında negatif yönlü orta seviyede ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the teachers' levels of work family conflict and work engagement; to reveal the relationship between work family conflict and work engagement. The research model is the relational screening model and conducted in quantitative research method. The research sample consists of 455 teachers selected by simple random sampling method among 683 teachers who have been working in official secondary schools located in Bolu City Center in 2020-2021 academic year. Personal information form, Work Family Conflict Scale, Engaged Teacher Scale were used to collect research data. It was found that the research data showed a normal distribution, and parametric tests were used in the analysis of the data. The study was carried out online because of Covid-19 pandemic. According to research results; teachers' level of work family conflict is low and work family conflict is experienced more than family work conflict. Teachers level of work engagement is high. The research concludes that in teachers' levels of work family conflict and work engagement there is significant difference according to gender, age, professional seniority, branch, education level, weekly course hourse, marital status, duration of marriage, number of children and spouse employement. The research also shows that there is a moderate, negative and significant relationship between teachers' levels of work family conflict and work engagement.