Demiryolu makaslarının üretiminde raylara uygulanan 500 °C ön ısıtma ve pres işleminin rayın mekanik ve kimyasal özelliklerine etkisi
The effect of 500 °C preheating and bending processes applied to the rails on the mechanical and chemical properties of the rail in the production of railway turnouts
- Tez No: 769663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, demiryolu makaslarının üretiminde raylara uygulanan 500 °C ön ısıtma ve presleme işleminin malzemelerin mekanik ve kimyasal özelliklerine etkisi incelenmiştir. R260 kalitedeki 60E1 demiryolu rayı kullanılan bu çalışmada aynı şarj numarasına sahip monoblok bir raydan alınan 3 eşit uzunluktaki ray parçası kullanılmıştır. Bu ray parçalarının iki tanesine 500 °C ön ısıtmalı presleme işlemi uygulanmıştır. Diğer ray parçasına ise ön ısıtma ve presleme işlemi uygulanmamıştır. Ray parçalarından alınan test numunelerine çekme testi, % uzama testi, sertlik testi ve kimyasal kompozisyon testi uygulanmıştır. Elde edilen test sonuçları birbiri içerisinde, malzeme sınır değerleri dikkate alınarak incelenmiştir. 500 °C ön ısıtmalı presleme işlemi uygulanan raylardan alınan numunelerden elde edilen test sonuçları incelendiğinde, malzeme sınır değerlerinin dışında herhangi bir değer ile karşılaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the change in the mechanical and chemical properties of the metarials after the 500 °C preheated bending process applied to the rails in the production of railway turnouts was investigated. In this study that R260 quality 60E1 rail profile was used, three equal lenghts of rail were used, taken from a monoblock rail with the same charge number. 500 °C preheated and bending process was applied to two of the rail part. The other rail part was not preheated and bending process. Tensile test, % elongation test, hardness test and chemical composition test were applied to the test samples taken from the rail parts. The test results obtained were examined within each other, considering the material limit values. When the test results obtained from the samples taken from the rails with 500°C preheated pressing process were examined, no values outside the material limit values were encountered.