Öğretim elemanı görüşleri doğrultusunda müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı öğretmenliği konusundaki yeterliklerinin incelenmesi
Examining the qualifications of music teacher candidates on individual instrument teaching in accordance with the opinions of teachersmsc thesis
  1. Tez No: 769665
  2. Yazar: CANER MUTLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY AKGÜL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda çalgı öğretimine yönelik ders/derslerin gerekliliği, programa eklenebilecek derslerin neler olduğu ve öğretmen adaylarının yeterlikleri konusunda müzik eğitimi ana bilim dallarında çalgı eğitimciliği yapan öğretim elemanlarının görüşleri/önerileri doğrultusunda değerlendirilmesi ve durum tespiti yapılmasıdır. Bu araştırma“survey – betimsel”model niteliğindedir. Araştırmada betimsel model, Müzik Eğitimi Anabilim Dalında görev yapmakta olan çalgı eğitimcilerinin müzik öğretmeni adaylarının yeterliklerine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Araştırmada amaçsal örnekleme yöntemi kullanılmış, Türkiye'nin 11 Müzik Eğitimi Anabilim Dalında görev yapan 40 öğretim elemanı katılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile oluşturulan görüşme formu ile veriler elde edilmiştir. Görüşme sonuçları içerik analizi yapılarak çözümlenmiş olup elde edilen bulgular, ortak temalar oluşturularak yorumlanmıştır. Derecelendirme ölçeği kullanılan sorularda ise elde edilen bulguların yüzde ve frekans değerleri alınmıştır. Müzik Eğitimi Anabilim dalı'nda çalgı eğitimi veren öğretim elemanları, müzik eğitimi Anabilim Dalı mezunlarının çalgı öğretme yeterliğine sahip olma durumunun istenilen düzeyde olmadığı ve artması gerektiği, müzik öğretmeni adaylarının çalgı öğretim yöntem ve tekniklerini öğrenmesi için ders/dersler alması aynı zamanda bu konuda deneyim kazanarak mezun olmaları gerektiği, çalgı öğretimi derslerinin müzik öğretmenliği lisans programından kaldırılmasının doğru olmadığı ve müzik öğretmeni adaylarının çalgı öğretimi konusunda bilgi sahibi olmadan çalgı eğitimi vermelerinin öğrenciler üzerinde olumsuz sonuçlar oluşturacağına ilişkin görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate and determine the situation in line with the opinions/suggestions of the instructors who teach in the music education departments about the necessity of the lessons/courses for instrument teaching in the institutions that train music teachers, what the courses can be added to the program and the competencies of the teacher candidates. This research is a“survey – descriptive”model. In the research, the descriptive model was used to determine the opinions of the instrument educators working in the Music Education Department about the competencies of the music teacher candidates. Purposeful sampling method was used in the research, 40 lecturers working in 11 Music Education Departments of Turkey participated. In the research, data were obtained with the interview form created with the semi-structured interview technique. The interview results were analyzed by content analysis and the findings were interpreted by creating common themes. In the questions in which the rating scale was used, the percentage and frequency values of the findings were taken. Instructors who provide instrument education in the Music Education Department, music education Department graduates' instrument teaching proficiency is not at the desired level and it should be increased, music teacher candidates should take lessons/courses to learn instrument teaching methods and techniques, and at the same time gain experience in this subject. They stated that they should graduate, that it is not right to remove instrument teaching courses from the music teaching undergraduate program, and that it would be negative for music teacher candidates to provide instrument training without knowledge of instrument teaching.