Müzik eğitimi ana bilim dalları için birinci ve ikinci sınıf gitar dersine ilişkin oluşturulan kılavuz öğretim programı tasarısının uzman görüşleri çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the design of the guide teaching program for the first and second grade guitar lesson for music education departments within the framework of expert opinions
- Tez No: 940571
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'deki müzik eğitimi anabilim dalları için birinci ve ikinci sınıf gitar dersine ilişkin oluşturulan kılavuz öğretim programı tasarısının uzman görüşleri çerçevesinde değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Müzik öğretmeni yetiştirme süreci eğitim fakültelerinin müzik eğitimi anabilim dallarında yürütülmekte olup, çalgı eğitimi bu sürecin temel bir parçasını oluşturmaktadır. Çalgı eğitimi, öğretmen adaylarının meslek yaşamlarında kullanacakları becerilerin gelişmesini sağlamaktadır. Gitar, hem solo hem de eşlik çalgısı olması, popülaritesi, çok çeşitli müzik türlerinde kullanılabilir olması, Batı ve Türk müziğinde geniş bir repertuvara sahip olması nedeniyle mesleki ve genel müzik eğitiminde önemli bir yer tutmaktadır. Müzik öğretmenliği lisans programlarında gitar eğitimi, 7 yarıyıl boyunca temel bir ders olarak verilmekte olup, adayların müzikal işitme, beğeni geliştirme, eşlik yapabilme ve müzikal becerilerini kazanmalarına katkı sunmaktadır. Bu bağlamda müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı öğretimine; sistemli, zamanın ihtiyacı ve öğrenme şekillerine bağlı, çağdaş temellere dayalı bir yaklaşımla desteklenecek bir program tasarısına gereksinimi ön plana çıkmıştır. Bu araştırmada kılavuz öğretim programı geliştirme sürecinde, mevcut gitar lisans müfredatlarının içerik analiziyle başlamış, alan yazın taramasıyla desteklenmiş ve eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilim dalı yapısına uygun olarak planlanmıştır. Kılavuz program önerisi, alanında uzman 12 gitar öğretim elamanı ile yürütülen değerlendirme süreciyle şekillendirilmiştir. Uzmanlara yöneltilen, her biri bir dönem, ünite, konu ve kazanımları kapsayan toplam 171 sorudan oluşan ölçek, 5'li Likert derecelendirmesi ile yapılandırılmıştır. Araştırma bulguları, geliştirilen kılavuz program uzmanlar tarafından genel olarak olumlu değerlendirilmiş; özellikle birinci sınıf programına yüksek düzeyde katılım gösterilmiş, ikinci sınıf programında ise bazı ünitelerde geliştirme gereksinimi ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, programın uygulamaya geçirilmesi, değerlendirme mekanizmalarının geliştirilmesi ve farklı düzeyleri de kapsayan benzer çalışmaların yapılmasının faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to create a guide curriculum draft to be carried out in the first and second grades of music education departments in Türkiye and to evaluate it within the framework of expert opinions. While designing the guide curriculum, the curriculum practices of national and international music education institutions were examined and the materials and methods used in this field were reviewed. The music teacher training process is carried out in the music education departments of education faculties, and instrument training constitutes a fundamental part of this process. Instrument training enables teacher candidates to develop the skills they will use in their Professional lives. The guitar, on the other hand, has an important place in music education, both as a solo and accompanying instrument, as it has a wide repertoire in Western and Turkish music. In music teaching undergraduate programs, guitar education is given a basic course for 7 semesters, and it help candidates develop musical hearing, appreciation, accompaniment and musical skills. The popularity of the guitar and its usability in a wide variety of music genres further increases the importance of the instrument in vocational and general music education. In this context, the effect of the curriculum used in the instrument education process of music teacher candidates on their learning processes and professional lives are of great importance. The main purpose of creating the guide curriculum is to make the guitar education courses implemented education departments more effective and comprehensive and to provide a more efficient resource for teaching staff and teacher candidates. It is thought that the updated curriculum will play an important role in developing the musical skills of prospective teachers and helping them become effective music teachers in their Professional lives.