Pandemi sürecinde uzaktan eğitime ilişkin eğitim fakültesi güzel sanatlar eğitimi bölümü öğretim elemanlarının görüşleri
Opinions of faculty of education fine arts department lecturers on distance education during the pandemic process
  1. Tez No: 769680
  2. Yazar: MELİS KARDELEN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
2020 yılında dünyayı etkisi altına alan pandemi yaşamın her alanında olduğu gibi eğitimde de değişikliklere neden olmuştur. Ülkemizde bu süreçte yüz yüze eğitime ara verilerek eğitimin sürdürebilirliğini sağlamak amacıyla uzaktan eğitime başlanması gerekli görülmüştür. Araştırmada pandemi sürecinde uzaktan eğitim veren Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar eğitimi bölümü öğretim elemanlarının pandemi sürecinde görüşlerini belirlemek amaçlanmaktadır. Bu araştırma nitel bir araştırma olup, veriler nitel veri toplama yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen bulgular içerik analizi ile derinlemesine betimlenmiştir. Araştırma da Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi eğitim fakültesi güzel sanatlar eğitimi bölümünde uzaktan eğitim programında görev alan, Resim- iş Eğitimi bölümünden 10 kişi ve Müzik Eğitimi bölümünde 10 kişi olmak üzere toplam 20 öğretim elemanı ile gerçekleşmiştir. Uzaktan eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin veriler, yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilecektir. 9 demografik 9 araştırmaya dönük soru olmak üzere toplam 18 sorudan oluşan öğretim elemanı görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ile kod, kategori ve temalar oluşturulmuş, kodlayıcı güvenirliği sağlamak adına başka bir alan uzmanının oluşturduğu kodlar Miles ve Huberman (1994)'ın formül kullanılmıştır. Kodlayıcılar arası güvenirlik %89 olarak bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda uzaktan eğitimin genel olarak teknolojik ve teknik yetersizliklerden kaynaklı problemler yaşadıkları saptanmıştır. Teknolojik yetersizliklerin dışında öğrencilerden kaynaklı sorunla ilişkin bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın araştırmacılar ve uygulayıcılar için önemli bir veri kaynağı olacağı ve alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The pandemic, which affected the world in 2020, caused changes in education as well as in all areas of life. In our country, it was deemed necessary to start distance education in order to ensure the sustainability of education by suspending face-to-face education in this process. In the research, it is aimed to determine the views of Bolu Abant İzzet Baysal University Fine Arts Education Department instructors, who provide distance education during the pandemic process, during the pandemic process. This research is a qualitative research and data were collected by semi-structured interview method, one of the qualitative data collection methods. The findings were described in depth with content analysis. The research was carried out with a total of 20 instructors, 10 people from the Painting Education Department and 10 people from the Music Education Department, who took part in the distance education program in the Faculty of Education, Fine Arts Education Department of Bolu Abant İzzet Baysal University. Data on the problems experienced in distance education will be obtained with a structured interview form. Instructor interview form consisting of 18 questions, 9 demographic and 9 research questions, was used. With the findings obtained, codes, categories and themes were created, and the codes created by another field expert were used in order to ensure encoder reliability, the formula of Miles and Huberman (1994). Inter-coder reliability was found to be 89%. As a result of the research, it has been determined that distance education generally has problems arising from technological and technical inadequacies. Apart from the technological inadequacies, the findings related to the problem originating from the students were obtained. It is thought that the research will be an important data source for researchers and practitioners and will contribute to the field.