COVİD-19 pandemi sürecinde çevrim içi ve çevrim dışı öğrenme ortamlarına ilişkin öğrenci görüşlerinin teknoloji kabul modeli çerçevesinde incelenmesi
Examination of student views on online and offline learning environments in the COVID-19 pandemic process within the framework of technology acceptance model
  1. Tez No: 854341
  2. Yazar: ELİF GÜZELYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Covid-19 pandemi sürecinde çevrim içi ve çevrim dışı öğrenme ortamlarına ilişkin öğrenci görüşlerinin teknoloji kabul çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra üniversite öğrencilerinin cinsiyet, yaş, fakülte, sınıf, uzaktan eğitim deneyimleri, internette günlük geçirilen süre, e-öğrenme ortamında derslere erişim sağlanan cihaz, kariyer ile ilgili önemli bir dersi alma tercihi ve internete bağlanma şekli gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı analiz edilmiştir. Tarama modeline göre dayalı olarak yapılan çalışmada verilerin toplanması amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Eş Zamanlı Sanal Sınıf Kabul Ölçeği”ve“Öğrenme Yönetim Sistemi Kabul Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 2021-2022 akademik yılında Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerden toplanmıştır. Araştırma sonucunda, üniversite öğrencilerinin eş zamanlı sanal sınıf kabul düzeylerinin ölçekten alınabilecek ortalama puan üzerinde olduğu; öğrenme yönetim sistemi kabul düzeylerinin de benzer şekilde ölçekten alınabilecek ortalama puanın üstünde olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda gelecekte yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine student views on online and offline environments during the Covid-19 pandemic process within the framework of the technology acceptance model. Furthermore, it was analysed whether they differed according to variables such as gender, age, faculty, class, department studied, distance learning experience, daily time spent on the Internet, the device provided to access courses in the Internet environment, preference to take an important career-related course and the way of connecting to the Internet. In the study based on the survey model,“Personal Information Form”,“Simultaneous Virtual Classroom Acceptance Scale”and“Instructional Management System Acceptance Scale”were used to collect data. The data were collected from the students who are studying in the Faculty of Education, Faculty of Engineering, Faculty of Sport Sciences and Faculty of Fine Arts of Kocaeli University in the academic year 2021-2022. As a result of the research, it was observed that the acceptance level of the simultaneous virtual classroom among university students was higher than the average score that could be obtained from the scale; similarly, the acceptance level of the instructional management system was higher than the average score that could be obtained from the scale. Suggestions for future studies were made by the results.