Tarımsal üretimde ekim yönü ve tarla tesviyesinin belirlenmesine yönelik bir çalışma
A study on the determination of culture direction and field leveling in agricultural production
  1. Tez No: 769690
  2. Yazar: MUSTAFA GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KÜP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tarımsal üretimde kaynakların kıt olması ve bu kaynakların azalış göstermesinden dolayı verimli uygulamaların önemi artmaktadır. İyi ve verimli tarımsal uygulamalardan biri de toprak tesviyesidir. Sulama suyunun tarlanın her tarafına homojen bir şekilde uygulanabilmesi ve toprak işlemenin kolay ve verimli yapılması için arazinin toprak tesviyesinin düzgün olması gerekmektedir. Bunun için toprak verimliliğini azaltmamak kaydıyla çukurları doldurmak, doğal eğimi bozmamak, tümsekleri ortadan kaldırmak tarımsal üretim faaliyetlerin etkili, kolay ve hızlı yapılmasına olanak sunmaktadır. Bu çalışmada tarımsal uygulamaların etkinliği arttıran toprak tesviyesi uygulaması incelenmiştir. Tarımsal arazilere ait tesviye öncesi ve sonrası kot seviyesi ve eğim değerleri dikkate alınarak 13 arazinin kot seviyesi ve eğim değerleri incelenmiştir. Tesviye öncesi ve sonrası değerler A-B(Kot-1), C-D(Kot-2) ve E-F(Kot-3) kotlarına göre incelenmiştir. Araştırma sonucunda işletmelerin tesviye öncesi ve sonrasında kot seviyeleri A-B kotunda anlamlı düzeyde azalış göstermiştir. Ayrıca istatistiksel açıdan önemli çıkmasa da E-F kot(KOT-2) seviyelerinin ve genel ortalamanın azaldığı belirlenmiştir. Tesviye öncesi durumuna göre tesviye sonrasında eğim durumu istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde düşüş göstermese de A-B, C-D ve E-F kotundaki ve genel ortalamanın eğiminin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the scarcity of resources in agricultural production and the decrease in these resources, the importance of efficient practices is increasing. One of the good and productive agricultural practices is soil leveling. In order for the irrigation water to be applied homogeneously all over the field and to make the tillage easy and efficient, the soil leveling of the land must be smooth. For this, filling the pits, not disturbing the natural slope, and eliminating the bumps, provided that they do not reduce the soil fertility, allow the agricultural production activities to be carried out effectively, easily and quickly. In this study, soil leveling application, which increases the efficiency of agricultural practices, has been examined. Considering the elevation and slope values of agricultural lands before and after leveling, the elevation and slope values of 13 plots were examined. The values before and after leveling were examined according to A-B(Grades-One), C-D(Grades-Two) and E-F(Grades Three) levels. As a outcomes of the research, the levels of the enterprises before and after leveling showed a significant decrease in A-B levels. In addition, it was determined that E-F elevation (KOT-2) levels and the general average decreased, although it was not statistically significant. Although the slope status did not show a statistically significant decrease after leveling compared to the situation before leveling, it was established that the inclene of the A-B, C-D and E-F levels and the general average decreased.