Öğretmenlerin COVID-19 virüsü korkusuyla motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Bolu-Merkez Anadolu liseleri örneği)
A review of the relationship between teachers' fear of the COVID-19 virus and their motivations (Bolu-Central Anatolian High Schools sample)
- Tez No: 769691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, Anadolu liselerinde görev yapan öğretmenlerin Covid-19 virüsü korkusuyla motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Bolu il merkezinde bulunan Anadolu Liselerinde görev yapan 354 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretmen Motivasyon Ölçeği”ile“Koronavirüs (Covid-19) Korkusu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin Covid-19 korku algıları ölçek genelinde“kararsızım”düzeyinde; motivasyon algıları ise ölçek genelinde ve boyutlarında“tamamen katılıyorum”düzeydedir. Öğretmenlerin Covid-19 korku algıları, cinsiyet değişkenine göre ölçek genelinde anlamlı farklılık göstermektedir. Kadın öğretmenlerin Covid-19 virüsü korkuları erkek öğretmenlerin korku düzeylerine göre daha yüksektir. Öğretmenlerin motivasyon algıları, cinsiyet değişkenine göre ölçek genelinde ve boyutlarında anlamlı bir farklılık ortaya çıkarmadığı tespit edilmiştir. Medeni durum ve mesleki kıdem değişkenine göre öğretmenlerin Covid-19 korku algıları ve motivasyon düzeyleri anlamlı bir farklılık yoktur. Bu araştırmada, Covid-19 korku ölçeği ile motivasyon ölçeği ve boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the fear of the Covid-19 virus and the motivation of teachers working in Anatolian high schools. Relational screening model was used in the research. The study group of the research consisted of 354 teachers working in Anatolian High Schools in the city center of Bolu in the spring term of the 2020-2021 academic year. As data collection tool in the research;“Personal Information Form”,“Teacher Motivation Scale”and“Coronavirus (Covid-19) Fear Scale”were used. According to the research results; teachers' perceptions of Covid-19 fear at the level of“undecided”across the scale; motivation perceptions are at the level of“totally agree”across the scale and its dimensions. Teachers' perceptions of Covid-19 fear differ significantly across the scale, according to the gender variable. Female teachers' fears of the Covid-19 virus are higher than male teachers' fears. It was determined that the motivation perceptions of the teachers did not reveal a significant difference in the scale and dimensions according to the gender variable. According to the marital status and professional seniority variable, there is no significant difference in the Covid-19 fear perceptions and motivation levels of the teachers. In this study, no significant relationship was found between the Covid-19 fear scale and the motivation scale and its dimensions.