Elektromanyetik ve mekanik açıdan radar anteni malzemelerinin optimizasyonu
Elektromagnetic and mechanical optimization of radar antenna metarials
  1. Tez No: 769693
  2. Yazar: ALİ KONYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GAVGALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Double Ridge Horn (DRH) Antenleri Ultra High Frequecy (UHF) L ve S bandında çalışan DRH antenleri bir çok radar uygulamasında kullanılmaktadır. Bu kapsamda DRH antenlerinin alüminyum, bakır ve çelik malzemelerinin elektromanyetik ve mekanik analizleri gerçekleştirilmiştir. Elektromanyetik açıdan DRH antenlerinin belirli frekanslardaki ışıma örüntüsü ve band boyunca geri dönüş kaybı (S11) parametresi analiz edilmiştir. Mekanik açıdan DRH antenlerine yapısal ve modal analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Double Ridge Horn (DRH) Antennas Ultra High Frequecy (UHF) DRH antennas operating in L and S bands are used in many radar applications. In this context, electromagnetic and mechanical analyzes of aluminum, copper and steel materials of DRH antennas were carried out. From the electromagnetic point of view, the radiation pattern of DRH antennas at certain frequencies and the return loss along the band (S11) parameter were analyzed. Structural and modal analyzes were performed on DRH antennas from a mechanical point of view.