Güzel sanatlar liselerinde 'Beden farkındalığı ve müzisyen sağlığı' dersinin gerekliliğine yönelik bir ihtiyaç ve durum analizi
A need and situation analysis related to necessity of body awareness and musicians health course in fine arts high schools
- Tez No: 769694
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERKAN ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Liselerinde Beden Farkındalığı ve Müzisyen Sağlığı Dersinin gerekliliğine yönelik ihtiyaç analizini ortaya koymaktır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın deseni birleştirme (çeşitleme) desenidir. Küme örnekleme yöntemi kullanılarak, ülkemizdeki 7 coğrafi bölgeyi temsilen her bölgeden 2 ve toplamda 14 Güzel Sanatlar Lisesinin II., III. ve IV. sınıflarından toplam 406 öğrenci ve bu okullarda görevlendirme/atama olarak görev yapan 96 bireysel çalgı dersi öğretmeni ile oluşturulmuştur. Araştırmanın nitel aşaması ise ölçüt örnekleme yöntemlerinden, amaçsal örnekleme yöntemi kullanılarak Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi ve Ortopedi alanlarından 3'er alan uzmanı olmak üzere 12 uzman doktor ile oluşturulmuştur. Her iki aşama için; veriler, kapsam ve yorum geçerliği alınmış olan öğretmen ve öğrenci anketleri ve uzman doktorlar için hazırlanan görüşme soruları ile elde edilmiş, veriler yüzde frekans ve betimsel analiz yöntemleri ile yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, Beden Farkındalığı ve Müzisyen Sağlığı dersinin; öğrencilerin çalgı performanslarını doğrudan olumlu etkileyeceği, öğretim programlarına eklenmesi ve öğrencilerin müzisyen sağlığı konusunda bilgi düzeylerinin arttırılması gerektiğine yönelik sonuçlara ulaşıldığı görülmektedir. Aynı zamanda Beden Farkındalığı ve Müzisyen Sağlığı Dersinin; Güzel Sanatlar Lisesi 9. sınıf öğretim programına bireysel çalgı dersinden bağımsız şekilde seçmeli ya da zorunlu bir ders olarak eklenmesi ve dersin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alan uzmanları tarafından verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the need analysis for the necessity of the course on Body Awareness and Musicians Health in Fine Arts High School. Mixed method was used in the research. The design of the research is the combining (diversification) design. Using the cluster sampling method, 2 from each region representing 7 geographical regions in our country and a total of 14 Fine Arts High Schools 2th, 3rd and 4th it was formed with a total of 406 students from 4th grade classes and 96 individual instrument lesson teachers working as assignment/assignment in these schools, 2 from each region representing 7 geographical regions in our country, and 96 teachers, giving individual instrument course, working as assigned/assignated in these schools. The qualitative phase of the research is based on the criterion sampling methods, using the purposive sampling method with 12 specialist doctors, 3 of which are from the fields of Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology, Brain and Nerve Surgery and Orthopedics. The data for both phases were obtained through questionnaries, with content and interpretation validity, for teachers and students and interview questions prepared for specialist doctors, and the data were interpreted with percentage frequency and decriptive analysis methods. In line with the findings obtained from the research, it has been obvious that Body Awareness and Musicians Health Course will directly affact the instrument playing performance of the students positively. Additionally, according to the findings, the course should be added to the teaching programs and the level of the knowledge of the students about musician health should be increased. At the same time, Body Awareness and Musicians Health Course is recommended to be added to the 9th grade curriculum of Fine Arts High School as an optional or compulsory course independently of the individual instrument course and the couse should be given by experts in the field of Physical Medicine and Rehabilitation.