Resimlerimde mekan problemleri
  1. Tez No: 7696
  2. Yazar: TANSEL TÜRKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
Resmin esas sorunlarından“mekan problemi”daha öznel anlamıyla, kendi resimlerim bazında ele alınmış, bu sorunun resimsel dilin oluşumundaki rolü, çalışmalar bağlamında irdelenmiştir. Bu uğraşıdan amaç, resime mekan kazandırma kaygısının, doğrudan, resimsel dili bulmak endişesinden kaynaklandığı tezini ileriye sürmektedir. Ana probleme bağlı olarak, resimsel dilin oluşumunda, bu dili etkileyen diğer faktörler de (kompozisyonun tüm elemanları) incelenmiştir. Bu raporda, sözü edilen“resimsel mekan”ve buna bağlı konumdaki dil sorunu çerçevesinde; çalışmalar üzerinde yapılan gözlemler, bunların dayandığı birikimler, oluşum süreçleri, notlar, krokiler ve fotoğraflarla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the real problems of painting“place in paint”has been investigated in my paints level. Role of this problem and formation of pictural language have been researched in my paints. I want to demostrate in this occupation;“place”in paint, has arised from to find language of painting. Other members, (All members of composition) have been researced to depend on real problem.“Place in paint”and another language problems of painting in this report, had been explained with, nots, erodes, photographs, observations and formation periods.