Collaboration between engineers and industrial designers in meeting packaging constraints: A case from defense industry
Paketleme kısıtlarının karşılanmasında mühendisler ile endüstriyel tasarımcılar arasındaki işbirliği: Savunma sanayiinden bir örnek
- Tez No: 769748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, savunma sanayisinde paketleme kısıtlarının nasıl karşılandığını ve endüstriyel tasarımcıların proje sürecindeki rolünü araştırmaktadır. Bu tezde, paketleme kısıtları terimi bir tasarım için uzunluk, çap, mesafe, boşluk, konum ve hacim kısıtlarını içerir ve bir sistem projesinin temel gereksinim kümeleri arasındadır. Ek olarak, sistem terimi, bu çalışmada birbiriyle etkileşen veya ilişkili olan, bir bütün oluşturan cisimler bileşkesini ifade etmektedir. Dolayısıyla sistem, birden çok alt-sistem ürününün işbirliği içerisinde oluşan birleşkeye karşılık gelmektedir. Paketleme kısıtları, bir projenin en önemli gereksinim setlerinden biridir ve performansı, maliyeti, tasarımı ve diğer birçok sonucu doğrudan etkilerler. Yine de, proje yönetimleri genellikle paketleme kısıtlarına erken aşamalarda yeterince önem vermiyorlar, bir projenin ikincil gereksinimlerinden bazıları olarak görüyorlar. Bu tür tutumlar, proje yönetimi ve ekip üyeleri için zaman, enerji, para kaybına ve diğer yapılandırma sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, daha iyi bir proje yönetimi ve daha az yinelemeli süreçler için endüstriyel tasarımcılar ve mühendisler arasındaki alanlararası işbirliği ve iletişim, projenin başlangıcından itibaren iyi bir şekilde oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how packaging constraints are met in the defense industry and the role of industrial designers in the project process. In this thesis, packaging constraints will be used for the geometric limitations, and its scope includes length, diameter, distance, clearance, location, and space for a design. They are among the essential requirements sets of a system project. Additionally, the term system will refer to a set of things working together as parts of a mechanism or an interconnecting network; a complex whole in this study. Packaging constraints may directly affect the performance, cost, design, and many other outcomes. Nevertheless, they are considered some of the secondary requirements of a project and are usually treated as a natural iterative process by project management. Such attitudes may cause loss of time, energy, money, and other configurational problems for project management and team members. Therefore, interdisciplinary collaboration and communication between industrial designers and engineers should be well established starting from the early phases of the project for a better project management and less iterative processes.