Azot ve fosforlu gübre dozlarının yonca (Medicago sativa L.)'nın ot verimi ve ot kalitesi üzerine etkileri
Effects of nitrogen and phosphorus fertilizer doses on forage yi̇eld of alfalfa (Medicago sativa L.)
  1. Tez No: 769747
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma Niğde ekolojik koşullarında farklı azot ve fosforlu gübre dozlarının yonca (Medicago sativa L.) nın ot verimi ve ot kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2020 yılında yürütülmüştür. Araştırmada 3 fosfor ve 4 farklı azot dozu incelenmiştir. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre düzenlenen araştırmada ana parselleri fosfor dozları (P0, P5 ve P10 kg/da) alt parselleri ise (N0, N5, N10 ve N15 kg/da) azot dozları oluşturmuştur. Araştırmada bitki boylarının 67.3-73.0 cm, yeşil ot verimlerinin 5495-6595 kg/da, kuru ot verimlerinin 1308-1540 kg/da, bitkide yaprak oranlarının % 48.5-53.0, bitkide sap oranlarının % 47.0-51.5, ham protein oranlarının, %18.3-19.9, ham protein verimlerinin 239-307 kg/da, ADF oranı %33.0-35.6, NDF oranlarının %47.1-49.6, sindirilebilir kuru madde oranlarının % 61.2-63.2, sindirilebilir kuru madde verimlerinin 800-966 kg/da, nispi yem değerlerinin 114-123 arasında değiştiği belirlenmiştir. Yoncada fosforlu gübre dozlarının artışına bağlı olarak ot verimi önemli miktarda artarken yüksek dozlardaki azot uygulamasının (10-15 kg/da) verim üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bir yıllık sonuçlara göre, öneri yapabilmek için denemenin en az 1 yıl daha yürütülmesinin daha sağlıklı bulgulara ulaşabilmek için önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2020 to determine the effects of different nitrogen and phosphorus fertilizer doses on alfalfa (Medicago sativa L.) forage yield in Niğde ecological conditions. In the study, 3 phosphorus and 4 different nitrogen doses were examined. In the research, which was organized according to the experimental design of divided parcels in random blocks, phosphorus doses were formed in the main parcels (P0, P5 and P10 kg/da) and nitrogen doses in the sub-plots (N0,N5,N10 and N15 kg/da). 44% triple super phosphate was used as phosphorus fertilizer and 21% ammonium sulfate was used as nitrogen fertilizer. According to the findings, the plant height is 67.3-73.0 cm, the green grass yield is 5495-6595 kg/da, the hay yield is 1308-11561 kg/da, the leaf ratios per plant 48.5-53.0%, the stem ratios per plant 47.0-51.5%, crude protein ratios, 18.3-19.9%, crude protein yields of 239-311 kg/da, ADF ratios of 33.0-35.6%, NDF ratios of 47.1-49.6%, digestible dry matter ratios of 61.2-63.2%, digestible dry matter yields of 800-986 kg/da, relative feed values were calculated as 114-123. It was determined that while the grass yield increased significantly due to the increase in phosphorus fertilizer doses in alfalfa, high doses of nitrogen (10-15kg/da) did not have a significant effect on yield.