Aras nehrinde yaşayan Capoeta capoeta (Güldenstaedt, 1772) balığının büyüme ve üreme özellikleri ile avlanma bölgesi suyunun bazı fiziko-kimyasal parametrelerinin araştırılması
- Tez No: 76975
- Danışmanlar: PROF.DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Araş nehrinde yürütülen bu çalışmada (Temmuz 1995 -Haziran 1997) avlanma bölgesinin suyunun fıziko-kimyasal özellikleri ile 1564 adet Capoeta capoeta capoeta (GÜLDENSTAEDT, 1772) balığının büyüme,üreme ve karkas verimleri araştırılmıştır. Araştırmada, secchi diski değeri 2-95 (cm) ve su sıcaklığı 0,5 C°-27C° arasında ölçülmüştür. Suyun kimyasal yapısı ise Ca~“ 28-70,2 (mg/1), Mg”12,48-34,6 (mg''l), pH 7,1-8.85, Sertlik 14-28 (FrS), T. Alkalinite 60-260(mg/î CaC03Y. O. Madde ise 0.8- 4,8 (mg/1) arasında belirlenmiştir. Populasyonda yaş kompozisyonunun I-XI arasında değiştiği ve II. yaş grubunun en kalabalık durumda olduğu belirlenmiştir. İncelenen örneklerde erkek bireylerin sayısı (841) dişilerden (723) fazla bulunmuştur. Balıkların yaşlara göre ortalama çatal boylan 10,08-34,9 cm, ortalama ağırlıkları ise 13,89-553,33 g arasında değiştiği tespit edilmiştir. Oransal büyüme ve spesifik büyüme V. yaştan sonra yaşın ilerlemesine bağlı olarak azalma göstermiştir. Boy ağırlık ilişkisi erkeklerde W=0y02111xL2'82244, dişilerde W=0,01251xL2'99108 bulunurken, populasyonun genelinde ise W=0,01474xL2-94167 olarak hesaplanmıştır. Populasyonun genelinde Von Bertalanffy büyüme denklemleri ise Lt=47,456x(l-e-0'lllx(t+1'02432)) ve Wt=1257,793x(l-e-0'lllx(t+1'02432))2'94167 şeklinde belirlenmiştir. Ortalama kondüsyon faktörü ise 1,27 ± 0,00 olarak belirlenmiş olup cinsiyetler arasındaki fark istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur (p>0.05) Populasyonda ortalama GSI değerleri erkeklerde 0,59-7,59, dişilerde 1,23-8,23 arasında, üreme zamanının ise Mayıs-Haziran arasında olduğu belirlenmiştir. İlk cinsi olgunluk yaşının erkeklerde m, dişilerde III-IV olduğu tespit edilmiştir. Dişi bireylerde yumurta veriminin ortalama 171 1-16254 adet/dişi arasında değiştiği belirlenmiştir. Balıklarda karkas verimin ortalama % 60,28-% 63,64 arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to examine the growth and reproduction of Capoeta capoeta capoeta (GULDENSTAEDT, 1772) and the physico-chemical properties of captured region water which is in River Aras. For this purpose, fish and water samples were taken between July 1995 and June 1997. The secci disci, Ca~~, Mg~~, pH, hardness, total alkalinity, organic matter, and water temperature of research region were measured between 2-95 cm, 28-70,2 mg/1, 12,48- 34,6 mg/1, 7,1-8,85, 14-28 FrS, 60-260 mg/1 CaC03, 0,8-4,8 mg/1, and 0,5-27°C respectively. The age groups of population were between I and XI ages, and II age group were dominant. The number of males (841) was more excess than that of females (723). According to ages (ages I and XI), the mean total weights and fork lengths of examined individuals were 13,89-553,33 g and 10,08-34,9 cm respectively. The rational and specific growth rates were degreased after age V with increasing age. The length-weight relationships in males, females and whole population were calculated as W^^milxL2'82244, W=0701251xL2'99108 and W=0y01474xL2'94167 respectively. The age-length and age-weight relationships of the population were found as Lt=47,456x(l- ^.111x^1,02432)) ^ W_1257;793x(1.e-0,nix(t+l,02432))2.94167 respectively The mea condition factor was found as 1,27±0,00 and the differences between sexes was not statistically significant (p>0.05). The mean GSI values of males and females in population were found as 0,59-7,59 and 1,23-8,23 respectively and reproduction occurred between May and June months. First maturity age of male and females fish were ages III and III-IV respectively. Fecundity was calculated as 171 1-16254 eggs/female. The mean carcass yields of examined individuals were between 60,28% and 63,64%.