Cenker Çayı (İspir)'nın bazı fizikokimyasal parametreleri ile Salmo trutta Labrax (Pallas, 1811) balığının populasyon yapısı ve büyüme özellikleri
- Tez No: 76976
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. MEVLÜT ARAS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çoruh Havzasında yer alan Cenker Çayında yaşayan Salmo trutta labrax (Pallas, 1811) populasyonunun yapısı, büyüme özellikleri, karkas verimi ve araştırma bölgesi suyunun bazı fiziko-kimyasal parametreleri incelenmiştir. Bu amaçla Şubat 1998-Ağustos 1998 tarihleri arasında aylık su numuneleri, Temmuz 1998 içerisinde de balık örnekleri alınmıştır. Su sıcaklığı 1-20°C arasında değişmiş, ortalama 10.14±3.01°C olarak tespit edilmiştir. Suyun kimyasal özelliklerinden pH, Ca^, Mg^, sertlik, organik madde, toplam alkalinite değerleri ortalama olarak sırası ile, 7.69±0.11, 24.11±3.81 mg/1, 13.71+5.39 mg/1, 12.60±2.91FrS, 1.25+0.18 mg/1, 59.71± 16.04 mg/1 CaC03 olarak tespit edilmiştir. Populasyonda yaş dağılımının I-X arasında değiştiği ve %37.07'lik oranla II. yaş grubunun dominant olduğu tespit edilmiştir. Populasyonun %51.72'ni erkeklerin, %48.28'ni dişilerin oluşturduğu, cinsiyetler arası farkın istatistik! olarak H ve V. yaşta önemli olduğu belirlenmiştir (p Boyca ve ağırlıkça en yüksek mutlak ve oransal büyümenin H yaşta gerçekleştiği tespit edilmiştir. Von Bertalanffy büyüme denklemleri FLt=36.88(l-e-°1514 ve Wt=553.49(l V1514(t+1 228)f897 olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi en küçük kareler metodu ile hesaplanmış olup, logaritmik eşitlik LogW= -0.0160+2.897LogFL (Çatal boy) olarak bulunmuştur. Ortalama kondisyon faktörü 1.13±0.01 olarak tespit edilmiş ve cinsiyetler arasındaki farkın istatistiki olarak önemsiz olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Ortama karkas verimi %70.86±0.37 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The population structure, growth properties, carcass yield of Salmo trutta labrax (Pallas, 1811) living in Brook Cenker located in Çoruh Basin, and some physical and chemical parameters of water were examined. For this purpose, water samples were taken between February 1998 and August 1998, and fish samples were taken in July 1998. Water temperature of Brook Cenker ranged between 1-20°C and mean temperature was determined as 10.14±3.01°C. Chemical parameters of water such as, pH, Ca^, Mg4"*, hardness, organic matter and total alkalinity were determined as 7.69+0.11, 24.11+3.81 mg/1, 13.71+5.39 mg/1, 12.60+2.91FrS, 1.25±0.18 mg/1, 59.71± 16.04 mg/1 CaC03 respectively. The distribution of age in population varied between I and X, and the third age group was dominant with 37.07% proportion. The population composed of 51.72% males and 48.28% females and the differences between sexes were statically significant in the second and fifth age groups (p The specific and relative growth for length and weight were maximum in the second age group. The age-length and age-weight relationships of population were found as FLt=36.88(l-e-°1514(t+1-228)) and Wt=553.49(l-e^151«t+1-228))2-897 by the Von Bertalanffy formula respectively. The length-weight relationship of population was calculated by least square method and the logarithmic equation was found as LogW= - 0.01 60+2. 897LogFL (Fork length). The mean condition factor of population was found as 1.13+0.01, and the differences between sexes were not statically significant (p>0.05). The mean carcass yield of population was found as 70.86+0.37%.