Farklı yaşlardaki dişi damızlık gökkuşağı alabalık (oncorhyncus mykiss)'larından elde edilen yavruların canlı ağırlık artışları-yemdeğerlendirme ve yaşama oranları bakımından karşılaştırılmaları
- Tez No: 76974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT MAHMUT KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Farklı yaşlardaki (4,5 ve 6) dişi damızlık Gökkuşağı Alabalık (Oncorhycus mykiss)'larından elde edilen yavruların canlı ağırlık artışları yem değerlendirme ve yaşama oranları bakımından karşılaştırılmaları yapılmıştır. Araştırma, 3 gruplu ve 3 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Her tekerrüre 200 adet yavru balık konulmuş ve toplam 1800 adet balık denemeye alınmıştır.Araştırmada artezyen suyu kullanılmıştır ve her havuza eşit miktarda (1 İt / dak) su verilmiştir.Araştırma, 15.03. 1996 tarihinde başlayıp 10.06.1996 tarihinde sona ermiş olup, 86 gün devam etmiştir. Araştırmada elde edilen genel sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1- Araştırma süresince, 4 yaşlı dişi damızlık balıklardan elde edilen yavru balıkların ortalama canlı ağırlıkları 0,26±0.005 g'dan 3,52±0.095 g'a, 5 yaşlı dişi damızlık balıklardan elde edilen yavru balıkların 0,24±0 g'dan 4,65±0.187 g'a, 6 yaşlı dişi damızlık balıklardan elde edilen yavru balıkların da 0,23±0.005 g'dan 3,50±0.505 g'a yükselmiştir.Canlı ağırlık artışları yönünden gruplar arasındaki fark istatistiki olarak ( P < 0.01 ) önemli bulunmuştur. 2- Araştırma sonunda, 4 yaşlı dişi damızlık balıklardan elde edilen yavru balıkların ortalama yem değerlendirme katsayısı 1,41, 5 yaşlı dişi damızlık balıklardan elde edilen yavru balıkların 1,18 ve 6 yaşlı dişi damızlık balıklardan elde edilen yavru balıklarında 1,27 olarak hesaplanmıştır. Yem değerlendirme katsayıları yönünden.gruplar arasındaki fark istatistiki olarak ( P < 0,05 ) önemli bulunmuştur. 3- Araştırma sonunda, 4 yaşlı dişi damızlık balıklardan elde edilen yavru balıkların ortalama yaşama oranı % 96, 5 yaşlı dişi damızlık balıklardan elde edilen yavru balıkların % 97,5 ve 6 yaşlı dişi damızlık balıklardan elde edilen yavru balıkların da % 98,16 olarak bulunmuştur. Yaşama oranı yönünden gruplar arasındaki fark istatistiki olarak (P>0,05 ) önemsiz çıkmıştır. Sonuç olarak, 5 yaşındaki dişi damızlıklardan elde edilen yavrulardan canlı ağırlık artışı ve yem değerlendirme yönünden, 4 ve 6 yaşındaki dişi damızlıklardan elde edilen yavrulardan daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Yaşama oranı bakımından ise, gruplar arasında fark gözlenememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The young fishers taken from the different aged females (4,5 and 6 years old ) of the rainbow trout ( Oncorhyncus mykiss ) were feeded.These three groups were compared with each other in regard to growth rate.survival rate and feed efficiency. The experiment was designed as three groups with three replicates and 200 fish were put into each trough and totally 1800 fish were used.Well water was used through the trial and amounted to each trough by 1 It. / min.The research was started on 15.03.1996 and lasted 10.06.1996 ( 86 days ). The results obtained from the research are listed as follows : 1- During the trial, average live fish weights in the first group ( taken from 4 years females ); the second group ( taken from 5 years females ), the third group ( taken from 6 years females ) were reached from 0,26±0.005 g, 0,24±0g, 0,23±0.005 g, to 3,52±0.095 g, 4,65±0.187 g, 3,50±0.505 respectively. In terms of growth rate the differences between the groups were foundhigly significant ( P < 0.01 ). 2- At the end of the trial, feed efficiency rates from the groups were found as 1.41, 1.18 and 1.27 respectively, in terms of feed efficiency coefficient, the differences between the groups were found significant ( P < 0.05 ). 3- At the end of the trial, average survival rates from the first group (taken from 4 years females) was found 96 % and the second group ( taken from 5 years females ) was 97.5 % and the third group (taken from 6 years females) was 98.16 %.The differences between the groups for survival rates were not significant as statistically ( P > 0.05 ). Conseguently, from the live weight gain and feed efficiency, in the second group (taken from 5 years females) gave better results than the first group (taken from 4 years females) and the third group (taken from 6 years females).However, in terms of survival rates, there were no differences between the groups.