Toplumda düşme yaşayan 65 yaş üstü bireylerde düşme özellikleri ile kırılganlık ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fall characteristics, fraility and depression level in individuals over 65 years old with fall in community
- Tez No: 769754
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Araştırmanın amacı toplumda düşme yaşayan 65 yaş üstü bireylerde düşme özellikleri ile kırılganlık ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişkisel tipte olan bu çalışma bir eğitim araştırma hastanesinin ortopedi kliniğine toplumda düşme yaşayarak yatış yapan 65 yaş ve üzeri bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun 400 yaşlı ile çalışma sonlandırılmıştır. Veri toplamada bilgi formu, Tilburg Kırılganlık Ölçeği (TKÖ), Yesavage Geriatrik Depresyon Skalası-15(GDS15) kullanılmıştır. Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulundan izin alınmıştır. Veriler istatistik programında tanımlayıcı istatistikler, kikare, t– testi, tek yönlü varyans analizi, lojistik regresyon analizleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of the study is to examine falling characteristics and the relationship between frailty and depression level in individuals in the community over the age of 65 who have have experienced falling. Methods: This descriptive and relational study was conducted with individuals aged 65 and over who were admitted to the orthopedics clinic of a training and research hospital after experiencing a fall in the community. Using the purposeful sampling method, the study was terminated with 400 elderly people who met the inclusion criteria. Information form, Tilburg Fraility Indicator (TVI), Yesagave Geriatric Depression Scale-15 (GDS-15) were used in data collection. Permission was obtained from the Non-Interventional Research Ethics Committee. The data were analyzed with descriptive statistics, chi-square, t-test, one-way analysis of variance, logistic regression analysis in the statistical program.