Düşme riski yüksek olan yaşlılarda ev temelli düşme önleme programının düşme oranına etkisi
The effect of home based fall prevention program on fall rate among older adults at high risk of falling
- Tez No: 1000847
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA SEÇGİNLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Geriatri, Hemşirelik, Public Health, Geriatrics, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, düşme riski yüksek olan yaşlılarda hemşire liderliğinde uygulanan Ev Temelli Düşme Önleme Programı'nın düşme oranı, denge düzeyi, düşme riski, düşme korkusu, yaşam kalitesi ve ev içi güvenlik koşullarına etkisini değerlendirmektir. Araştırma randomize, tek kör, ön test-son test kontrol gruplu tasarım tipinde planlandı. Araştırmanın örneklemini, Bartın ilinde toplumda yaşayan 65 yaş ve üstü 82 düşme riski yüksek yaşlı birey (41 deney grubu, 41 kontrol grubu) oluşturdu. Araştırmada deney grubuna 6 haftalık ev temelli ve çok bileşenli (Sağlık Eğitimi, Otago Egzersiz Programı, Motivasyonel Görüşme ve Güvenli Ev Ortamı Oluşturma) girişim programı uygulandı. Araştırma verileri, Tanıtıcı Özellikler Formu, Düşme Riski Öz Değerlendirme Ölçeği, Berg Denge Testi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği, EQ-5D-3L Yaşam Kalitesi Ölçeği, Düşme Yönünden Ev İçi Çevre Özellikleri Değerlendirme Formu ile Düşme ve Hastaneye Başvuru Kayıt Formu'yla toplandı. Veriler girişim öncesi, girişim sonrası ve girişimden 6 hafta sonra bireylerle yüz yüze görüşme yapılarak toplandı. Çalışmaya katılan yaşlı bireylerin yaş ortalaması 74,8± 5,3 olup %51,2'si kadın, %75,6'sı evli, %63,4'ü ilkokul mezunu, tamamı kronik bir hastalığı sahip ve %53,7'sinin son bir yıl içinde en az bir kez düştüğü belirlendi. Araştırma kapsamına alınan deney ve kontrol gruplarındaki yaşlıların sosyodemografik ve sağlık özellikleri benzerdi (p>0,05). Girişim sonrası, deney grubu ile kontrol grubu arasında düşme oranı, denge düzeyi ve düşme korkusu puanları açısından anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0,05). Ev Temelli DüşmexvÖnleme Programı uygulanan deney grubunun girişim sonrası 2. ve 6. haftada düşme riski, yaşam kalitesi ve ev içi çevresel risk puanı kontrol grubuna göre anlamlı fark olduğu belirlendi (p<0,05). Sonuç olarak, toplumda yaşayan düşme riski yüksek yaşlı bireylere uygulanan Ev Temelli Düşme Önleme Programı'nın, yaşlı bireylerin düşme riskini azaltmada, yaşam kalitesini ve düşmeyi önleyen güvenli ev ortamının oluşturulmasında etkili olduğu belirlendi. Hemşire liderliğinde yürütülen çok bileşenli Ev Temelli Düşme Önleme Programı'nın toplumda farklı özellik gösteren yaşlı bireylerde test edilmesi ve uzun dönemli etkilerinin izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of a nurse-led Home-Based Fall Prevention Program on fall rate, balance level, fall risk, fear of falling, quality of life, and home safety conditions in elderly individuals at high risk of falls. The study was designed as a randomized, single-blind, pre-test-post-test control group design. The sample consisted of 82 elderly individuals aged 65 and above living in the community in Bartın province, who were at high risk of falls (41 in the experimental group and 41 in the control group). In the study, a 6-week home-based, multi-component intervention program (comprising Health Education, the Otago Exercise Program, Motivational Interviewing, and Creating a Safe Home Environment) was implemented in the experimental group. Research data were collected using the Demographic Characteristics Form, Fall Risk Self-Assessment Scale, Berg Balance Test, Timed Up and Walk Test, International Fall Effectiveness Scale, EQ-5D-3L Quality of Life Scale, Home Environment Characteristics Assessment Form in Terms of Falls, and Fall and Hospital Admission Record Form. Data were collected through face-to-face interviews with individuals before, after, and 6 weeks after the intervention. The average age of the elderly individuals participating in the study was 74.8± 5,3 years, with 51.2% being female, 75.6% married, 63.4% having completed primary school, and all having a chronic disease. Additionally, 53.7% reported having fallen at least once in the last year. The sociodemographic and health characteristics of the elderly in the experimental and control groups included in the study were similar (p>0.05). After the intervention, no significant differences were observed between the experimental and control groups in terms of fall rate, balance level, and fear of falling scores (p>0.05). In the experimental group, which received the Home-Based Fall Prevention Program, significant differences were found in fall risk, quality of life, and indoor environmental risk scores compared to the control group at 2 and 6 weeks after the intervention (p < 0.05). In conclusion, it was determined that the Home-Based Fall Prevention Program, applied to elderly individuals at high risk of falls living in the community, is effective in reducing the risk of falls, improving quality of life, and creating a safe home environment that prevents falls. It is recommended that a nurse-led, multi-component Home-Based Fall Prevention Program be tested in elderly individuals with diverse characteristics within the community and that its long-term effects be monitored.