Ratlarda alt ekstremite iskemi-reperfüzyon hasarı sonrası ozon kullanımının böbrek ve akciğer dokusu üzerindeki etkileri
Effects of ozone use on kidney and lung tissues after lower extremity ischemia-reperfusion injury in rats
- Tez No: 769756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Fizyopatoloji, Anesthesiology and Reanimation, Physiopathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Alt ekstremite iskemi reperfüzyon hasarının böbrek ve akciğer gibi iki uzak organ üzerindeki etkilerinin ve bu etkilere O3 molekülünün etkisinin araştırılması bu çalışmada amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 24 adet rat, kontrol (n=6), ozon (n=6), iskemi reperfüzyon (n=6), ozon+iskemi reperfüzyon (n=6) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu yapılan batın insizyonu sonrasında 240 dakika sonra sakrifiye edilmiştir. Ozon grubuna intraperitoneal olarak ozon enjekte edildikten sonra batın insizyonu yapılarak 240 dakika sonra sakrifiye edilmiştir. İskemi reperfüzyon grubunda batın insizyonu sonrası abdominal aort klemplenmiş, 120 dakika iskemi süresinden sonra klemp kaldırılarak 120 dakika reperfüzyon süresi tanınmış, 240 dakikanın sonunda sakrifiye edilmiştir. Ozon+iskemi reperfüzyon grubunda intraperitoneal ozon uygulaması sonrası batın insizyonu yapılarak abdominal aorta 120 dakika klemplenmiş, 120 dakika iskemi süresinden sonra klemp kaldırılarak 120 dakika reperfüzyon süresi tanınmış ve 240 dakikanın sonunda ratlar sakrifiye edilmiştir. Tüm gruplarda sakrifiye edilen ratların birer böbrek ve akciğeri histolojik inceleme için formole, diğer akciğer ve böbreği biyokimyasal inceleme için -80 azot tüpüne alınmıştır. Bulgular: Ozon tedavisi almış iskemi-reperfüzyon hasarı grubunda böbreklerin histolojik olarak değerlendirilmesinde glomerüler vakuolizasyon (GV), tübüler dilatasyon (TD), vasküler vakuolizasyon ve hipertrofi (VVH), tübüler hücre dejenerasyonu ve nekroz (THDN), tübüler hyalin silindirleri (THS); ozon tedavisi verilmemiş iskemik reperfüzyon hasarı grubuna göre istatistiksel olarak daha düşük olduğu gözlenmiştir. Aynı şekilde böbreklerin biyokimyasal incelemesinde ozon tedavisi alan iskemi reperfüzyon grubunda, ozon verilmemiş iskemi reperfüzyon grubuna göre tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri TBARS düzeyleri anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Akciğerlerin histolojik incelemesinde ozon verilen iskemi reperfüzyon grubunda akciğerde meydana gelen nötrofil infiltrasyonu/agregasyonu, alvoel duvar kalınlığı, ozon tedavisi verilmeyen iskemi reperfüzyon hasarı grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Akciğer üzerinde yapılan biyokimyasal analizde ozon verilen iskemi reperfüzyon hasarı grubunun katalaz, süper oksit dismutaz ve tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri TBARS düzeyleri bakımından ozon verilmeyen iskemi reperfüzyon grubuna göre anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Sonuç: Abdominal aorta klemplenmesine bağlı meydana gelen iskemik reperfüzyon hasarının akciğer ve böbrek gibi iki uzak organ üzerindeki etkilerinin işlem öncesinde verilecek ozon molekülü ile azaltılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to investigate the effects of lower extremity ischemia reperfusion injury on two distant organs such as kidney and lung and the effect of ozone molecule on these effects. Material and Mehtods: 24 rats were divided into four groups as control (n=6), ozone (n=6), ischemia reperfusion (n=6), ozone+ischemic reperfusion (n=6). The control group was sacrificed 240 minutes after the abdominal incision. After intraperitoneal ozone was injected into the ozone group, an abdominal incision was made and it was sacrificed 240 minutes later. In the ischemic reperfusion group, the abdominal aorta was clamped after the abdominal incision, the clamp was removed after 120 minutes of ischemia, and a reperfusion period of 120 minutes was given, and it was sacrificed at the end of 240 minutes. In the ozone + ischemia reperfusion group, after intraperitoneal ozone application, abdominal incision was made and the abdominal aorta was clamped for 120 minutes. One kidney and lung of the rats sacrificed in all groups were placed in formole for histological examination, and the other lung and kidney were placed in -80 nitrogen tube for biochemical examination. Results: In the histological evaluation of kidneys in the ozone-treated ischemia-reperfusion injury group, glomerular vacuolization (GV), tubular dilatation (TD), vascular vacuolization and hypertrophy (VVH), tubular cell degeneration and necrosis (THDN), tubular hyaline cylinders ; It was observed that it was statistically lower than the ischemia reperfusion injury group that did not receive ozone therapy. Likewise, in the biochemical examination of kidneys, thiobarbituric acid reactive substances TBARS levels were found to be significantly lower in the ischemic reperfusion group that received ozone therapy, compared to the ischemia reperfusion group that did not receive ozone. In the histological examination of the lungs, neutrophil infiltration/aggregation, alvoel wall thickness, and ischemia reperfusion injury that occurred in the lung were found to be significantly lower in the ischemia reperfusion group given ozone compared to the ischemia reperfusion injury group that did not receive ozone therapy. In the biochemical analysis performed on the lung, the ischemic reperfusion injury group given ozone was found to be significantly lower in terms of catalase, superoxide dismutase and thiobarbituric acid reactive substances TBARS levels compared to the ischemia reperfusion group not given ozone. Conclusion: It is possible to reduce the effects of ischemia reperfusion injury caused by clamping of the abdominal aorta on two distant organs, such as the lung and kidney, by administering ozone molecule before the procedure.