Polikistik over sendromlu hastalarda serum zonulin ve plazminojen aktivatör inhibitörü-1 düzeylerinin insülin direnci ile ilişkisi
The relationship of serum zonulin and plasminogen activator inhibitor-1 levels with insulin resistance in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 769760
  2. Yazar: MERVE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızda Polikistik Over Sendromu (PKOS) olan hastalarda serum plazminojen aktivatör inhibitörü-1 ve zonulin düzeylerinin insülin direnci (İD) ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; 18-40 yaş arasındaki reprodüktif dönemde ESHRE/ASRM (Rotterdam) kriterlerine göre PKOS tanısı konan diyabetus mellitus, hipertansiyon ve ateroskleroz gibi herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, en az 6 ay öncesine kadar oral kontraseptif kullanmamış olan HOMA-IR'ye göre 50'si İD olan 50'si İD olmayan 100 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubu 100 adet 50'si İD olan 50'si İD olmayan, 18-40 yaş aralığında reprodüktif dönemde, diyabet, hipertansiyon, ateroskleroz hikayesi olmayan, 21–35 günlük aralıkla düzenli adet gören ve pelvik ultrasonografide unilateral veya bilateral polikistik over görünümü olmayan, 6 ay öncesine kadar oral kontraseptif kullanmayan kadınlardan oluşturulmuştur. Araştırmamızda yapılan değerlendirmeye göre kontrol grubundan İD ve obezitesi olan hastalar çıkarılarak tamamen sağlıklı kadınlar ile karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the relationship of serum plasminogen activator inhibitor-1 and zonulin levels with insulin resistance (IR) was investigated in patients with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). Methods: The study includes 100 women in the reproductive period between the ages of 18 to 40 diagnosed with PCOS according to ESHRE/ASRM (Rotterdam) criteria without diagnosed diabetes mellitus, hypertension, any systemic disease such as atherosclerosis and who did not use oral contraceptives at least until 6 months ago. PCOS group includes patients who 50% with IR 50% without IR according to HOMA-IR. The control group was 100 women in the reproductive period in the range from 18 to 40 age, without diabetes, hypertension, atherosclerosis and without appearance of unilateral or bilateral polycystic ovaries in thepelvic ultrasonography and did not use oral contraceptives at least until 6 months ago. This group also includes 50% with IR 50% without IR patients. In our research, some evaluations made patients with insulin resistance and obesity were excluded from the control group in order to compare with completely healthy women.